Ceny tuczników w UE spadają

Mniejszy popyt na wyroby wieprzowe powoduje przejściowe trudności w zbyciu wieprzowiny, co przekłada się na obniżenie ceny tuczników w UE – informuje KZP-PTCH. Na jakim poziomie znajdują się obecnie notowania w Polsce?

Jakie są ceny tuczników w UE? Jak podaje KZP-PTCH, w krajach Europy Centralnej i Północnej – widoczne są obniżki

W okresie wakacyjnym zakłady mięsne w niektórych krajach odczuwają pewne trudności ze sprzedażą wyrobów wieprzowych i wywierają presję na cenę surowca. Dzieje się tak w krajach Europy Centralnej i Północnej, gdyż spora liczba turystów przemieszcza się na południe kontynentu. Mniejszy popyt powoduje przejściowe trudności w zbyciu wieprzowiny, co przekłada się na obniżenie ceny tuczników. – zauważa Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH.

Notowania w Danii i Holandii

ceny tuczników w UE

Ceny tuczników w UE: widoczne są obniżki

fot. Fotolia

Zgodnie z notowaniami ISN w Danii i Austrii ceny poszły w dół. Spadki sięgają tam 3 centów za kilogram tuszy. Natomiast w Belgii – nieco mniejszy spadek o 2 centy.

Notowania w Holandii po dużej obniżce (9 centów) w ubiegłym tygodniu utrzymane zostały na stabilnym poziomie. Stabilizacja również na małej giełdzie w Niemczech. Ostatnie notowania nie przyniosły zasadniczej zmiany. Cena VEZG z 24 lipca utrzymała się na niezmienionym poziomie 1,74 €/kg tuszy.

Jakie ceny w UE?

Zupełnie inna sytuacja widoczna jest w krajach południowej Europy. Konsumpcja wieprzowiny idzie tam w górę, za sprawą napływających turystów. Jednak świnie rosną tam wolniej z powodu panujących upałów, spada ich waga ubojowa.

To wszystko sprawia, że podaż żywca wieprzowego przeznaczonego do uboju jest ograniczona. W Hiszpanii ceny znajdują się na wysokim poziomie, we Francji poszły w górę o 3 centy.

W Polsce stabilizacja cen

W Polsce ceny skupu pozostają na poziomie sprzed tygodnia. Tak jest w przypadku większości zakładów, tylko w nielicznych przypadkach skupy zdecydowały się na obniżki wynoszące 5 gr/kg tuszy.

Źródło: KZP-PTCH

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *