Ceny skupu tuczników w UE spadają. Co będzie dalej?

Download PDF

Ceny skupu tuczników w UE w dół! Do spadków przyczyniły się zawirowania logistyczne wywołane pandemią koronawirusa. Na jakim poziomie plasują się notowania w kraju?

Jak przekazuje KZP-PTCH Pol-Pig, pandemia koronawirusa nie wywołała większych problemów z produkcją żywca jak również przetwórstwem wieprzowiny w krajach UE.

Jednak dużym wyzwaniem dla branży pozostaje nadal logistyka eksportu oraz dostaw produktów wieprzowych na unijny rynek. Zawirowania  logistyczne wywołane przez COVID-19 odbiły się na unijnych cenach skupu żywca wieprzowego. 

Ceny skupu tuczników w UE

ceny skupu tuczników w UE

Ceny skupu tuczników w UE spadają. W Polsce widoczne są również spadki cen.

fot. agrofoto.pl - kuba24nh

Na giełdzie niemieckiej VEZG od ponad miesiąca widoczne jest zawirowanie cenowe. Wyraźne obniżki obserwowaliśmy w drugiej dekadzie marca. Jednak na początku kwietnia na giełdę VEZG powróciła stabilizacja cen.

Natomiast obecnie na niemieckiej giełdzie widoczne są obniżki. Zgodnie z notowaniami z dnia 8 kwietnia tego roku cena w Niemczech zmniejszyła się o 5 centów do poziomu 1,84 €/kg (wbc). Obniżki to efekt niewielkiej podaży przy równie słabym popycie. Na polskim rynku widoczne są również spadki cen. Jednak są one mniejsze i wynoszą około 10-20 gr/kg (wbc).

Co z rynkiem chińskim?

Podsumowując: notowania skupu tuczników w UE spadają. Na koniec sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na świecie? Na światowym rynku widoczne jest stopniowe zwiększenie chińskiego importu wieprzowiny. Nie wpłynęło to jednak na wzrost cen skupu żywca wieprzowego w krajach UE.

Życie w krajach azjatyckich powoli wraca do normalności. Pracownicy wielu firm stawili się do pracy. Niektóre restauracje wznawiają swoją działalność. Pozytywne informacje z Chin oraz niektórych państw europejskich znoszących stopniowo restrykcje dają nadzieję na normalizację wymiany handlowej i ograniczenie skutków pandemii COVID-19 – informuje KZP-PTCH-Pol-Pig

Źródło: Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej Pol-Pig

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o