Ceny żywca wołowego i wieprzowego – działania podjęte przez MRiRW

Download PDF

Od pewnego czasu obserwuje się gwałtowny spadek cen żywca wołowego i wieprzowego. Nie przekłada się to jednak na ceny jakie można znaleźć w sklepie. W związku z trudną sytuacją na rynku wołowiny i wieprzowiny potrzebne jest natychmiastowe działanie, aby uregulować ceny żywca wołowego i wieprzowego. 

Ministerstwo zapewnia, że trzyma rękę na pulsie – ale czy na pewno?

Resort rolnictwa zna problem i podkreśla, że kilkakrotnie apelował o podjęcie natychmiastowych działań przez KE. Pismo w sprawie pilnej interwencji na rynkach wołowiny, baraniny, mleka i drobiu skierowano także do komisarza Wojciechowskiego.

Minister Ardanowski zaproponował w nim zmiany w PROW na lata 2014-2020 w celu złagodzenia niekorzystnych skutków epidemii. Interwencja miałaby zapobiec dalszym spadkom cen żywca wołowego i wieprzowego.

Ceny żywca wołowego i wieprzowego – KE uruchomia dopłaty i przesuwa środki w budżecie

Komisja Europejska w następstwie wystąpień Polski wprowadziła z początkiem maja dopłaty do prywatnego przechowywania, o czym pisaliśmy w artykule Dopłaty do prywatnego przechowywania – nabór rusza od 7 maja!

Ceny żywca wołowego i wieprzowego a dopłaty do przechowywania

Jak podkreśla MRiRW polscy rolnicy są w niewielkim stopniu zainteresowani tym mechanizmem. Dowodem są liczby, które wskazują że przedsiębiorcy złożyli wnioski na 442 ton wołowiny i 39 ton serów. Stało się to w okresie od 7 maja do 5 czerwca br.

Wspomniane dopłaty nie dotyczą jednak mięsa wieprzowego, mimo, że strona polska wskazywała na potrzebę ich uruchomienia. Zamiast tego KE ma dokonać zmian w rozporządzeniu nr 1305/2013. Pozwoli to wówczas przeznaczyć niewykorzystane środki z PROW na pomoc dla najbardziej poszkodowanych rynków rolnych.

Nowe działanie dla producentów bydła mięsnego i świń w związku z COVID-19

MRiRW zapewnia również, że trwają obecnie prace, których celem jest dodanie do PROW-u nowego działania. Dotyczyć ono będzie wyjątkowej, tymczasowej pomocy na rzecz rolników i MŚP działających w sektorze przetwórstwa. Zarówno w przypadku wprowadzenia do obrotu, jak i rozwoju produktów rolnych, którzy zostali najciężej dotknięci kryzysem związanym z COVID-19.

W ramach wyżej wymienionego działania wsparcie ma trafić także do producentów bydła mięsnego i świń. Dzięki takiemu wsparciu ceny żywca wołowego i wieprzowego powinny się uregulować.

Działania MRiRW w sprawie cen żywca wołowego i wieprzowego  – więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie KRIR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o