W Łążynie w gminie Lubawa pod ciężarem zwierząt zarwała się podłoga w chlewni. Do znajdującego się pod nią gnojownika wpadło 36 tuczników. Dowiedz się więcej!
O czym jeszcze piszemy w dzisiejszych Aktualnościach?
Tylko do 14 sierpnia można składać wnioski o udzielenie pomocy z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny posiadaczom maksymalnie 50 sztuk trzody chlewnej. O pomoc mogą ubiegać się posiadacze świń, którzy spełnili wymagane kryteria:
otrzymali decyzję powiatowego lekarza weterynarii, nakazującą zabicie lub ubój świńoraz zakazującą ich utrzymywania w gospodarstwie w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń,
siedziba stada znajduje się na obszarze zagrożenia (tzw. strefa niebieska), obszarze objętym ograniczeniami (tzw. strefa czerwona) lub obszarze ochronnym (tzw. strefa żółta),
w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. utrzymywali łącznie we wszystkich posiadanych siedzibach stad średnio nie więcej niż 50 świń,
świnie opuściły gospodarstwo w czasie wyznaczonym przez lekarza weterynarii, nie później niż 120 dni od wydania decyzji o nakazie zaprzestania produkcji świń,
Do 14 sierpnia można składać wnioski o udzielenie pomocy z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny.
fot. Fotolia
Wnioski o udzielenie pomocy należy składać w biurach powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę posiadacza świń.
Źródło: ARiMR
Zapomoga dla studentów w związku z suszą
Studenci z rodzin, które utrzymują się wyłącznie z produkcji rolnej, mogą liczyć na zapomogę od swoich uczelni. Warunkiem koniecznym do uzyskania wsparcia finansowego jest udowodnienie, że susza spowodowała poważne straty w ich gospodarstwach. O maksymalnej wysokości wsparcia dla studentów decydują rektor oraz komisja stypendialna.
Studenci z rodzin, które utrzymują się wyłącznie z produkcji rolnej, mogą liczyć na zapomogę od swoich uczelni.
fot. Fotolia
Na zapomogę – do 3 tys. zł – mogą liczyć również studiujący rolnicy, którzy stracili znaczną część plonów. – Premier Morawiecki zapewnia, że wypłata odszkodowań dla rolników jest dla niego na tyle ważna, że jeśli będzie trzeba, dojdzie do nowelizacji budżetu– podaje portal Money.pl.
Źródło: Money
Zarwała się podłoga w chlewni! Ponad 30 świń wpadło do gnojowicy!
W Łążynie w gminie Lubawa pod ciężarem zwierząt zarwała się podłoga w chlewni. Do znajdującego się pod nią gnojownika wpadło 36 tuczników. Wydobycie świń wymagało specjalistycznego sprzętu oraz dużej siły fizycznej. – Na początku musieliśmy odpompować substancję, aby strażacy mogli wejść do środka. Następnie wyłapywali zwierzęta, i na linach podciągali je w górę. Prace trwały ponad cztery godziny. Do zbiornika wpadło 36 świń, 25 z nich udało się wyciągnąć żywych– wyjaśnia kpt. Krzysztof Rutkowski, oficer prasowy KP PSP w Iławie.
W Łążynie w gminie Lubawa pod ciężarem zwierząt zarwała się podłoga w chlewni.
fot. Fotolia
W działaniach ratunkowych uczestniczyło pięć zastępów straży pożarnej oraz lokalni gospodarze.
Źródło: Radio Olsztyn/Iławski Dziennik Internetowy
Dodaj komentarz