Choinki są z pola, nie z lasu

Żywe bożonarodzeniowe drzewko, czy to cięte, czy w doniczce, to dekoracja bez której duża część Polaków nie wyobraża sobie Świąt. Hodowla drzewek choinkowych to również alternatywa dla tradycyjnego rolnictwa.  Plantacji przybywa.

Uprawa choinek przynosi zyski, ale koszty, które wcześniej trzeba ponieść nie są małe. Należy skalkulować zarówno grunt, jak i sadzonkę. – Koszt samej sadzonki to jest 16 do 20 tys. Trzeba też liczyć to, że dwumetrowa choinka rośnie 7 lat. Przez 7 lat trzeba co roku to kosić, przycinać, nawozić. Naprawdę mnóstwo pracy przy tym jest – mówi pan Dominik Pikos, plantator choinek z Zawady, wójt Turawy. – Jeżeli są normalne lata i pogoda sprzyja – przy dużych powierzchniach oczywiście, my mamy 60 hektarów upraw – to jest ta rotacja produkcji, wtedy można z tego żyć. Ale naprawdę jak są takie lata jak 3 lata temu, kiedy uschło nam 7 hektarów, to wtedy człowiek zaczyna to dokładniej liczyć. I różnie to wychodzi, jeżeli są kiepskie lata pogodowe – dodaje pan Dominik.

Obsada choinek to maksymalnie dziewięć tysięcy świerków na hektar. Jodłę kaukaską sadzi się rzadziej – około siedmiu i pół tysiąca drzewek. Po zasadzeniu pracy na plantacji nie brakuje przez cały rok. Spore szkody może wyrządzić m.in. dzika zwierzyna.

Żniwa choinkowe

Choinkowe żniwa ruszają kilka tygodni przed świętami. Najpierw trzeba wykopać mniejsze drzewka przeznaczone do sprzedaży w doniczkach, które są coraz chętniej kupowane przez Polaków. Z pozyskaniem drzewek ciętych plantatorzy czekają do czasu aż zapanują mrozy, dzięki temu choinki dłużej wytrzymują. Większość odbierają hurtownicy.

Popularne drzewka bożonarodzeniowe

Większość sprzedawców drzewek oferuje świerki srebrne lub jodły kaukaskie. Ale nie tylko. Popularnością cieszą się m.in. świerki kłujące i świerki serbskie, zdarzają się też sosny czarne, jodły kalifornijskie czy koreańskie. Od ubiegłego roku w niektórych rejonach południowo-zachodniej Polski zaczęło brakować popularnego tam świerka srebrnego.

Ceny

Ceny drzewek bożonarodzeniowych są podobne jak przed rokiem. Za ciętego dwumetrowego świerka pospolitego w detalu u producenta trzeba zapłacić 50 zł, a za jodłę kaukaską 150 zł. W tym roku świerk srebrny jest nieco droższy niż przed rokiem i kosztuje 80 zł.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Paweł pisze:

    Witam. Założyłem jesienią plantacje swierka srebrnego i będę wiosna ja powiekrzał. Zgodnie z instrukcjami założyłem plantacje na V klasie ziemi o pH 5.0 natomiast nie wiem co dalej. Stąd też moje pytanie do Panstwa co dalej? Czy używać jakiś nawozów, odzywek, wspomagaczy? Ile musi lat mieć świerk żeby zacząć go formowac? Ja posadziłem sadzonki 5 letnie około 50-80cm wysokości jednak nie są one tak ładne jak na innych plantacjach w okolicy. Co mam robić? Bardzo prosze o pomoc i porady.