Chwasty dwuliścienne – wygraj z nimi wiosną!
Chwasty dwuliścienne należy zwalczyć wiosną, w sytuacji gdy zabieg jesienny został pominięty, lub ze względu na trudne warunki nie był on w pełni skuteczny. Sprawdź jaki herbicyd zastosować, aby się z nimi rozprawić.
Zwalczanie chwastów dwuliściennych wiosną najczęściej przeprowadza się, w sytuacji gdy warunki nie pozwoliły na wykonanie zabiegu jesiennego. W przypadku silnej presji ze strony chwastów wiosną, należy rozważyć wykonanie zabiegu korygującego. Pamiętajmy, że chwasty dwuliścienne wiosną rozwijają się zdecydowanie szybciej niż zboża ozime. Zatem trzeba działać szybko i skutecznie!
Spis treści
Chwasty dwuliścienne, które pojawią się wiosną
Wiosną spory problem mogą stanowić chwasty zimujące. Zarówno w przypadku wczesnych jak i opóźnionych siewów zbóż ozimych. Wszystko przez suchą i ciepłą jesień z jaką mieliśmy do czynienia. W wielu rejonach kraju na skutek przedłużającej się suszy zrezygnowano z jesiennego zabiegu herbicydowego. Oznacza to, że część rolników będzie musiało rozprawić się z chwastami wiosną.
Należy pamiętać, że skuteczność zabiegu, w terminie wiosennym zależy przede wszystkim od umiejętnego rozpoznania gatunków chwastów jakie pojawią się na polu.Wystąpienia gatunków zimujących – przytuli czepnej, chabra bławatka, czy maku polnego możemy być pewni. Jednak wiosną pojawiają się także chwasty towarzyszące uprawie, która stanowiła przedplon. Dlatego przy wyborze herbicydu warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jakie gatunki chwastów będzie zwalczał.
Biathlon 4D od firmy BASF Polska to herbicyd, który zapewnia skuteczne zwalczanie najgroźniejszych gatunków chwastów. Między innymi przytuli czepnej, maku polnego, chabra bławatka, rumianków, samosiewów rzepaku, gwiazdnicy pospolitej, chwastów kapustnych, przetacznika, bodziszka drobnego czy komosy białej.
Aby zabieg był skuteczny
Kolejnym ważnym aspektem, w zwalczaniu chwastów dwuliściennych wiosną w zbożach ozimych są odpowiednie warunki. Po pierwsze nie mogą one spowodować ryzyka uszkodzenia rośliny uprawnej. Po drugie pozwolą skutecznie zwalczyć najgroźniejsze gatunki chwastów. Najlepszym terminem do wykonania zabiegu jest wczesna wiosna, tuż po ruszeniu wegetacji do końca fazy krzewienia (BBCH 29).
Zwalczanie chwastów dwuliściennych jest najbardziej efektywne, gdy są one w fazie maksymalnie dwóch liści właściwych
Chwasty w tym czasie powinny być w fazie maksymalnie dwóch liści właściwych, co zapewni ich efektywne zwalczanie. Możliwe jest także opóźnienie tego zabiegu, w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zarówno w przypadku wcześniejszego zabiegu, jaki i opóźnionego skutecznym rozwiązaniem będzie Biathlon 4D. Pamiętajmy, że rośliny podczas zabiegu powinny być zdrowe, bez widocznych uszkodzeń oraz w dobrej kondycji. Zabiegu herbicydowego nigdy nie wykonujemy na mokre rośliny po opadach deszczu czy rosie.
Szeroki zakres temperatur
Kolejną cechą herbicydu Biathlon 4D to działanie w szerokim zakresie temperatur. Zapewnia on skuteczność nawet w przypadku wcześniejszych zabiegów, kiedy występuje spore ryzyko niskich temperatur. Zastosowany nawet przy 5 0C zapewnia skuteczne zwalczanie najgroźniejszych gatunków chwastów na najwyższym poziomie. Warto podkreślić, że jest to także herbicyd odporny na zmywanie. Opady deszczu godzinę po zabiegu nie obniżają jego skuteczności. Co jest bardzo ważną cechą w przypadku wczesnych zabiegów wiosennych, kiedy pogoda bywa zmienna.
Dawka herbicydu Biathlon 4D jest uzależniona od fazy rozwojowej zbóż ozimych. W przypadku zabiegu optymalnego do końca fazy krzewienia należy zastosować 50 g/ha Biathlon 4D w połączeniu z adiuwantem Dash 0,5 l/ha. Natomiast gdy zabieg będzie wykonywany później do fazy BBCH 39 – czyli w pełni wykształconego liścia flagowego, należy zwiększyć dawkę obydwu preparatów. Biathlon 4D 70 g/ha + Dash 0,7 l/ha.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!