Ciekawostki o świętym Mikołaju

Już w najbliższą niedzielę Mikołajki – święto lubiane zarówno przez małe, jak i duże dzieci. Ich nazwa wywodzi się od Świętego Mikołaja – biskupa z Myry. Na przestrzeni tysięcy lat wizerunek tego pana nieco się zmienił. Poznajmy więc najważniejsze ciekawostki o Świętym Mikołaju, o których nie zawsze się mówi.

Postać Świętego Mikołaja wiązana jest od dawna z biskupem Myry, który dzielił się swoim bogactwem z najuboższymi. Współcześnie jednak Mikołaj przedstawiany jest jako starszy pan z białą brodą ubrany w czerwony strój, który co roku przynosi prezenty grzecznym dzieciom.

Skąd się wziął Święty Mikołaj?

Istnieje kilka opowiadań ukazujących losy Świętego Mikołaja. Jedna z tych najbardziej prawdopodobnych głosi, że był on wyczekiwanym dzieckiem zamożnego chrześcijańskiego małżeństwa. Urodził się w III wieku na terenach dzisiejszej Turcji. Rodzice osierocili Mikołaja gdy był jeszcze młodzieńcem, pozostawiając mu spory majątek. Mikołaj zasłynął ze swojej dobroci, dzieląc się swoim majątkiem z potrzebującymi.

Aktualności rolnicze- Ciekawostki o świętym Mikołaju

Relikwie św. Mikołaja

fot. Ewelina Marciniak

Mikołaj chciał być bliżej Boga, dlatego przez pewien czas przebywał w klasztorze, po czym przeniósł się do Myry, gdzie został biskupem. Biskup Mikołaj dożył 70 lat, zmarł 6 grudnia między 345 a 352r. Pochowano go w Myrze, skąd jego relikwie trafiły do Bari – włoskiego miasta w rejonie Apulia. W tej miejscowości postawiono Bazylikę św. Mikołaja, w której znajduje się jego grób, a także grób królowej Bony Sforzy.

Aktualności rolnicze- Ciekawostki o świętym Mikołaju

Bazylika di San Nicola w Bari

fot. Ewelina Marciniak

Legendy o patronie żeglarzy, cukierników, więźniów, panien i dzieci

Ciekawostki o Świętym Mikołaju mówią również o tym, że jest on patronem cukierników, młynarzy, marynarzy, rybaków, sędziów i więźniów.  A nawet panien, które nie mogą znaleźć męża. Związana z tym legenda głosi, że jeśli panna trafi do krypty bazyliki 6 grudnia i okrąży kolumnę trzykrotnie, to w ciągu roku wyjdzie za mąż.

Aktualności rolnicze- Ciekawostki o świętym Mikołaju

św. Mikołaj z Bari

fot. Ewelina Marciniak

Kolejna z nich mówi, że urna z ciałem św. Mikołaja w Myrze wypełniona była manną. Po przeniesieniu relikwii do Bari to zjawisko nie ustało. To trudny do wytłumaczenia fenomen, nad którym przeprowadzono wiele badań, w wyniku których m.in. wykluczono możliwość przedostawania się wody z zewnątrz. Perłowy płyn wydobywający się z kości świętego jest relikwią. Od 1980 r. podczas dorocznej uroczystej Mszy św. w święto przeniesienia relikwii, 9 maja, rektor bazyliki w obecności arcybiskupa Bari przez otwór w sarkofagu specjalną chochlą pobiera ok. 3 szklanek tej manny. Następnie biskup błogosławi zebranych wiernych ampułką, która zawiera drogocenny płyn. Pielgrzymi przybywający do Bari mogą zabrać relikwię w małej ampułce – podaje portal niedziela.pl.

Ciekawostki o Świętym Mikołaju współcześnie

Od około XIX wieku w wizerunku św. Mikołaja ciężko dopatrzeć się atrybutów świętości. Pierwszy współczesny portret Mikołaja jako starszego pana z brodą przedstawił amerykański karykaturzysta Thomas Nast. Opublikował on 1 stycznia 1881 r. na łamach „Harper’s Weekly” serię ilustracji Świętego Mikołaja, który rozdaje prezenty żołnierzom uczestniczącym w wojnie secesyjnej. Taki wizerunek Mikołaja skomercjalizował amerykański producent napojów Coca Cola i taki obraz Świętego Mikołaja obserwujemy do dziś.

Źródło: niedziela.pl; legalnakultura.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *