Znów kończymy tydzień porcją rolniczych ciekawostek. Sprawdź, w którym kraju Coca-Cola zainwestowała w przemysł mleczarski. Dowiedz się, jaki grzyb może imitować plastik i ile potrwają przerwy techniczne w aplikacji eWniosek Plus.

Przerwy techniczne w aplikacji eWniosek Plus ograniczono do 3 dni w tygodniu – wtorku, czwartku i niedzieli wieczorem.
eWniosek Plus z krótszymi przerwami
KRIR wystąpiła do ministra rolnictwa z prośbą o nieograniczony dostęp do aplikacji eWniosek Plus. Okazuje się, że jest to niemożliwe ze względu na konieczność tworzenia i zabezpieczania kopii zapasowej danych. Odpowiedzialnej za obsługę i utrzymanie aplikacji ARiMR udało się ograniczyć przerwy techniczne do 3 dni w tygodniu. We wtorki i czwartki potrwają one cztery godziny (22:00–2:00), a w niedzielę – siedem (22:00–5:00).

Nabór wniosków o pomoc przy restrukturyzacji małego gospodarstwa potrwa od 18 czerwca do 17 lipca 2018 r.
Wsparcie na restrukturyzację
Małe gospodarstwa otrzymają wsparcie z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Nabór wniosków o pomoc przy restrukturyzacji rozpocznie się w poniedziałek, 18 czerwca. Dokumenty będzie można składać w oddziałach regionalnych ARiMR do wtorku, 17 lipca. Wsparcie ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 60 tys. zł. Jest ona wypłacana w dwóch etapach. Szczegółowe informacje o wymaganiach można znaleźć na oficjalnej stronie ARiMR.
Produkowane przez Coca-Colę mleko będzie zawierać o 50% więcej białka i o 50% mniej cukru niż tradycyjne krowie mleko
Coca-Cola inwestuje w… mleczarstwo
Kanadyjski oddział koncernu znanego ze słodkich napojów gazowanych zamierza zrewolucjonizować rynek mleczarski. Coca-Cola Canada ogłosiła inwestycję o wartości 85 milionów dolarów. Zakład produkcyjny w Ontario będzie wytwarzał ultrafiltrowane mleko Fairlife – pozbawione laktozy, zawierające za to o 50% więcej białka i o 50% mniej cukru niż tradycyjne krowie mleko. Przedsiębiorstwo rozpocznie działalność w pierwszym kwartale 2020 r.

Polka jako pierwsza na świecie wykorzystała tkankę grzyba kombucha do produkcji ekologicznych opakowań.
Grzyb zastępstwem dla plastiku
Róża Rutkowska udowodniła, że tkanka grzyba zwanego kombuchą może imitować plastikową folię. Wytworzone przez młodą Polkę ekologiczne opakowanie potrzebuje zaledwie kilku dni na rozłożenie się w ziemi lub kompostowniku. Świetnie nadaje się do przechowywania suchych i półsuchych produktów. Dodatkowo jego produkcja jest bardzo prosta – nie wymaga sterylnych warunków ani skomplikowanego sprzętu. Pomysłodawczyni podkreśla jednak, że materiał wymaga jeszcze dopracowania ze względu na wysoką chłonność wody.
Rolnictwo zamiast turystyki
Wyspa Boracay została tymczasowo zamknięta pod koniec kwietnia. Przerwa miała potrwać sześć miesięcy, które pozwoliłyby na usunięcie gigantycznych zanieczyszczeń zagrażających środowisku. W ciągu kilku lat doprowadzono do prawdziwej katastrofy ekologicznej, a filipińska plaża zaczęła przypominać wysypisko śmieci. Nie wiadomo, czy ruch turystyczny zostanie wznowiony. Prezydent Filipin zapowiedział przekształcenie rajskiej wyspy w pola uprawne. Ciekawe, co na to lokalna branża hotelarska.
Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!
Dodaj komentarz