Kiedy ruszy platforma żywnościowa? Gdzie rozdano darmowe jabłka? Dlaczego Włosi otrzymają bezpłatną ziemię? Odpowiedzi przynosi najnowsze „100 sekund”!
Darmowe jabłka w miastach
W tym roku polskich sadowników spotkała klęska urodzaju. Niemało jabłek zgniło pod drzewami, bo koszt opłacenia pracowników przekraczał dramatycznie niskie ceny w skupie. Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była doskonałą okazją do zachęcenia konsumentów do sięgania po rodzime owoce.
W piątek, 9 listopada w ramach akcji pod hasłem „Poczuj smak, poczuj dumę” rozdano darmowe jabłka w Warszawie i Lublinie. Miejmy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom Polacy w przyszłości częściej będą wybierać smaczne, ekologiczne skarby rodzimych sadów, które wpływają na zdrowie lepiej niż egzotyczna żywność z importu.
Narodowa Wystawa Rolnicza 2018
Na przełomie listopada i grudnia warto wybrać się do Poznania. Wówczas odbędzie się tam Narodowa Wystawa Rolnicza, prezentująca oblicza polskiej wsi na przestrzeni kolejnych lat. Tradycji i dziedzictwu towarzyszyć będzie przegląd współczesnych osiągnięć. Nie zabraknie również degustacji polskiej żywności oraz konkursów i zabaw dla dzieci.
Ekspozycja zostanie umieszczona w trzech pawilonach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie można ją zwiedzać od piątku, 30 listopada do niedzieli, 2 grudnia.
Elektroniczna giełda coraz realniejsza
Platforma żywnościowa, która pozwoli skrócić łańcuch pośredników na linii rolnik–konsument, staje się coraz realniejsza. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisały umowę na dofinansowanie projektu w wysokości 11 mln zł.
Internetowa giełda ma ruszyć w 2020 roku. Dzięki niej wszyscy producenci będą mogli sprzedawać towary na równych, przejrzystych zasadach. To szansa szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Nagrodzono pojazd przyszłości
Wyłoniono zwycięzcę konkursu Valtra Design Challenge 2018. Wyróżniono prototyp wielofunkcyjnego pojazdu przyszłości, zaprojektowany przez austriacki zespół. Vertical jest w stanie wykonać wszystko, począwszy od siewu do dystrybucji pokarmu. Nie tylko sprosta wszelkim wymaganiom rolników w przyszłości, ale będzie również bardziej wydajny niż dzisiejsze maszyny specjalistyczne.
Drugie miejsce w konkursie zajęli Brazylijczycy wraz z projektem V-Icon. Podium zamknął Polak z prototypem maszyny Unit.
Bezpłatna ziemia we Włoszech
Każdy kraj ma swój własny sposób na poprawę przyrostu naturalnego. Podczas gdy u nas przyznawane jest świadczenie 500 plus, we Włoszech rodzice otrzymują darmową ziemię. Dzieje się tak po narodzinach trzeciego potomka. To zarówno element polityki prorodzinnej, jak i szansa rewitalizacji nieużytków z południa kraju.
Nieuprawiane grunty zostają oddane w koncesję na 20 lat. Rodziny otrzymują ponadto korzystne kredyty na zakup domów w okolicy.
Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!
Dodaj komentarz