100 sekund
W co zamierzamy inwestować w 2019 roku? Ile kosztować nas będzie nielegalny ubój krów? Jak duże zapasy jabłek w chłodniach posiadamy? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym filmie z serii „100 sekund”!
W aktualnym wydaniu mówimy także o wzroście pogłowia bydła w Polsce. Przedstawiamy również ciekawą aplikację, usprawniającą nawożenie pól.
Dołożymy do inwestycji
Badanie przeprowadzone przez firmę Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas przyniosło interesujące wyniki. Zdaniem większości nowo rozpoczęty rok nie będzie sprzyjał produkcji rolnej. Gospodarze przewidują m.in. spadek plonów i niższe zyski. Przeszło 40% ankietowanych spodziewa się kłopotów finansowych. Daleka od korzystnej ma być również polityka państwa.
Pomimo niepewnej przyszłości, większość z nas planuje inwestycje w najbliższych miesiącach. Przeszło 40% badanych zadeklarowało przeprowadzenie remontu zabudowań gospodarczych, a 36% – zakup używanych maszyn. Więcej szczegółów zdradziliśmy w artykule: Jaki będzie dla rolnictwa 2019 rok?
Stracimy przez nielegalny ubój
Już teraz wiadomo, że nielegalny ubój krów w Ostrowi Mazowieckiej będzie nas sporo kosztować – zarówno finansowo, jak i wizerunkowo. Wieść o polskiej wołowinie, uzyskiwanej nocą z chorego bydła bez nadzoru weterynaryjnego, błyskawicznie obiegła całą Europę. 9,5 tony takiego mięsa trafiło do 14 krajów UE, w tym Polski.
Ten incydent zepsuł starannie budowany wizerunek polskiej żywności. Choć wspomnianą rzeźnię zamknięto, a mięso wycofano z obrotu, europejskie media z pewnością zbyt szybko nie zapomną o „wołowinowym skandalu”.
Hodujemy więcej bydła
Rośnie krajowe pogłowie bydła. Zgodnie z danymi GUS, w grudniu 2018 roku wynosiło ono blisko 6,2 mln sztuk. To o 2,4% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najbardziej zwiększyła się liczebność młodego bydła (w wieku 1–2 lat).
Jednocześnie wzrosły ceny żywca wołowego. Średnia cena skupu w 2018 roku wynosiła 6,60 zł/kg. Zwiększyła się zatem o ponad 4% w stosunku do wcześniejszego roku. Ciekawe, z jak dużym spadkiem cen wiązać się będzie wspomniana powyżej afera.
Mamy rekordowe zapasy
Nadpodaż jabłek w ubiegłym roku przełożyła się na wielkość zapasów. Są one najwyższe od 2006 roku. Według danych WAPA, w styczniu w polskich chłodniach przechowywanych było łącznie 1,4 mln ton tych owoców. Stanowi to aż 30% europejskich zapasów.
Na drugim miejscu po Polsce plasują się Włochy, z wynikiem 1,3 mln ton jabłek. Trzecia jest Francja, w której chłodniach przechowywanych jest 570 tys. ton tych owoców.
Możemy nawozić efektywniej
Powstała specjalna aplikacja do efektywnego nawożenia. ManureTracker wykorzystuje system GPS do zlokalizowania pól i miejsca przechowywania obornika. Zbiera również informacje na temat terminu i sposobu nawożenia, składników odżywczych gleby oraz warunków atmosferycznych.
Co istotne, każdy z nas może ją pobrać za darmo na swojego smartfona. Być może warto pożegnać się z kartkami papieru?
Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!