Jak ciepła jesień wpłynęła na rośliny ozime? Co sprawiło, że nie otrzymaliśmy większej pomocy suszowej? Trzymaj rękę na pulsie dzięki cotygodniowym ciekawostkom!
Pomoc mogła być większa
ARiMR zakończyła przyjmowanie wniosków o pomoc suszową. Do 15 listopada wypłacono gospodarzom 1,16 mld zł rekompensat. Okazało się, że większość z nas ubiegała się o wsparcie, nie mając ubezpieczenia.
Do biur napłynęło blisko 327 tys. wniosków. Aż 80% z nich pochodziło od rolników, którzy nie posiadali wykupionego ubezpieczenia min. 50% powierzchni upraw. Pomoc mogła więc być znacznie większa.
Zagrożone rośliny ozime
Nasze uprawy odczują negatywne skutki ciepłej jesieni. Niektóre rośliny ozime niepotrzebnie rozpoczęły nowy cykl wegetacyjny. Zdaniem specjalistów najbardziej może ucierpieć rzepak, który już teraz jest za bardzo rozkrzewiony.
Najlepiej roślinom zrobiłby gwałtowny spadek temperatur, połączony z obfitymi opadami śniegu. Biała pokrywa złagodziłaby nieco szok termiczny, ułatwiając roślinom wejście w okres spoczynku.
Rekordowe ceny cebuli
W całej Europie brakuje cebuli. To warzywo o największej dynamice wzrostu cen w 2018 roku. Według danych Banku PKO BP, we wrześniu za cebulę trzeba było zapłacić aż o 96% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. To najwyższa wrześniowa cena od 14 lat! Mocno podrożała również marchew i pietruszka.
Głównym winowajcą są niższe zbiory. Według szacunków GUS, produkcja warzyw gruntowych wyniesie niespełna 4,2 mln ton, a więc o ok. 10% mniej niż w ubiegłym roku.
Zdecydowaną większość pracowników sezonowych stanowią Ukraińcy
Większość pomocników z zagranicy
Najnowsze dane KRUS wykazały, że przeszło 96% wszystkich pomocników rolnika to cudzoziemcy. Na dzień 30 września br. ubezpieczono ponad 12 tys. takich osób.
Dominującą narodowością są Ukraińcy. Z tego kraju pochodzi aż 99,4% pracowników sezonowych, którzy przyjechali do nas z zagranicy. Na pozostałą część składają się m.in. obywatele Białorusi (0,3%), Mołdawii (0,2%), Rosji, Bułgarii czy Gruzji.
Coś lepszego niż kompost
Kalifornijczycy opracowali system, który jest aż 720 razy wydajniejszy niż kompostowanie. Przyczyniło się do tego dofinansowanie w wysokości blisko 15 milionów dolarów. W ramach California Safe Soil żywność marnowana w supermarketach przekształcana jest w tani nawóz płynny, sprzedawany następnie rolnikom. Inicjatywę tę wyróżnił prestiżowy magazyn biznesowy Forbes.
Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!
Dodaj komentarz