Czego oczekują rolnicy od 2018 roku?

Czego oczekują rolnicy od 2018 roku?

Zbliżający się koniec roku zawsze wiąże się z marzeniami, przemyśleniami i postanowieniami. Dowiedz się, czego oczekują rolnicy od 2018 roku.

Wielu rolników pod koniec roku robi podsumowanie kończącego się sezonu wyczekując z nadzieją na jeszcze lepszy rok niż ten właśnie upływający. W takim bilansie nie może zabraknąć negatywów, ale także odpowiedzi na pytanie czego oczekują rolnicy.

Stawki były w 2017 r. wyższe na ziemniaki zboża i strączkowe niż w 2016 r., ale moim zdanie te stawki są jeszcze za niskie

Wiktor Marszowski z woj. łódzkiego

Wielu rolników postawiło na programy pomocowe takie jak „Modernizacja gospodarstw rolnych” czy „Premie dla młodych rolników. Pan Tadeusz Płociński z woj. kujawsko-pomorskiego korzysta z  tego drugiego i jest z niego zadowolony:

– Jestem w trakcie realizacji wniosku jaki złożyłem w roku 2016. Już dostałem pomoc na siewnik i ładowarkę. Dobrze by było gdyby można składać  wnioski na dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych już w I kwartale 2018 roku, ponieważ też byłbym chętny do skorzystania z takiej możliwości.

Modernizacja gospodarstw rolnych

Hodowcy prosiąt, krów i bydła mięsnego także liczą na kontynuowanie programu, z którego można starać się o dotacje na modernizację gospodarstw rolnych.

czego oczekują rolnicy

To, czego oczekują rolnicy, to m.in. możliwość otrzymania dotacji na zakup nowych maszyn rolniczych

W 2017 roku w ramach tych dotacji można było uzyskać do 900 tys. złotych na produkcję prosiąt. To bardzo potrzebna pomoc dla odnowienia pogłowia prosiąt w naszym kraju. Liczę na jego kontynuację w roku następnym – podkreśla Marek Samoliński hodowca z woj. mazowieckiego.

Dla Waldemara Tomali z woj. łódzkiego, hodowcy bydła mięsnego, możliwość uzyskania dotacji to nadzieja na modernizację hodowli i gospodarstwa.

– Takie dodatkowe pieniądze umożliwiłyby mi budowę nowej stodoły dla stada, które chciałbym powiększyć w następnym roku – mówi Tomala.

Ceny minimalne

Oprócz szybko przyznawanych dotacji do produkcji rolnej jak bumerang powraca temat cen minimalnych w skupie płodów i produktów rolnych.

Ja byłbym zainteresowany ubezpieczeniem od wszelkich klęsk żywiołowych

Grzegorz Sobiechowski

– Ten problem cen minimalnych, poniżej których nie można by skupować płodów to pewien poziom opłacalności dla rolnika. Szczególnie teraz, gdy została wprowadzona stawka minimalna godzinowa w pracach sezonowych – twierdzi Radosław Roszyński, rolnik z woj. łódzkiego. – Pracownicy sezonowi domagają się większych zarobków. A wielu mniejszym producentom rolnym w takiej sytuacji po prostu nie opłacałoby się produkować. Liczę na to, że ta minimalna stawka 13 zł/h pracy nie będzie obowiązywać przy pracach sezonowych w sadach.

Ubezpieczenie dla rolników

Wielu rolników oczekuje również unormowania przepisów dotyczących ubezpieczania upraw od klęsk żywiołowych.

– Oczekuję, że podniesione będą składki do większego procentu niż planowane 12 i 15 % sumy ubezpieczenia na glebach klasy V i VI – mówi Grzegorz Sobiechowski uprawiający zboża i rzepak.  – Ja byłbym zainteresowany ubezpieczeniem od wszelkich klęsk żywiołowych. W tym przypadku może być problem z możliwością zawarcia umowy z ubezpieczycielem, co do gleb tej klasy. Szczególnie, gdy zdarza się na przykład grad czy długotrwałe deszcze i w skutek tego spore straty w plonach. Tak jak dotykało nas to w ciągu ostatnich dwu lat. Inna sprawa to cena polisy, która musi być dostosowana do możliwości finansowej rolnika.

ceny minimalne

Powracającym tematem są ceny minimalne w skupach.

Czego oczekują rolnicy w kwestii dopłat?

Na pewno rolnicy oczekują także na wyższe stawki dopłat do materiału siewnego niż w 2017 chociaż zostały one już podniesione w stosunku do roku 2016.

– Stawki były w 2017 r. wyższe na ziemniaki zboża i strączkowe niż w 2016 r., ale moim zdanie te stawki są jeszcze za niskieprzekonuje Wiktor Marszowski z woj. łódzkiego. – W roku 2014 były znacznie wyższe np. do zboża było 100, a do ziemniaków nawet 500 zł na 1 ha. Dobrze by było, gdyby te stawki w roku następnym były znane już w dniu składania wniosku i żeby można je otrzymać w jakimś krótszym terminie np. do 1 miesiąca.

Jak widać oczekiwań i życzeń na wsi co do nowego roku 2018 jest bardzo dużo. Dobrze by było gdyby udało się zrealizować przynajmniej większość z nich z korzyścią dla rolników i całego polskiego rolnictwa.

Oczekiwania 2018

Czy podzielasz oczekiwania naszych rozmówców co do 2018 roku?

   
Pokaż wyniki

Opłaca się nawozić!

Dosłownie - aktualnie niskie ceny nawozów to większa opłacalność produkcji. Jak mogą kształtować się ceny nawozów do końca 2018 roku?

26 kwietnia 2018

Eksport drobiu – jak kształtują się ceny?

Gdzie opłaca się eksportować polskie przetwory drobiowe? Jakie są nowe rynki zbytu drobiu?

15 kwietnia 2018

Nie będzie mandatów za brak dokumentów auta!

Jakie są planowane zmiany w przepisach o ruchu drogowym i kiedy zaczną obowiązywać?

19 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij