W dzisiejszych czasach ciągnik to podstawowe narzędzie pracy w gospodarstwie rolnym. Używany jest niemal do wszystkich prac, nie tylko polowych. Nie można jednak zapominać, że ciągnik to przede wszystkim potężna maszyna, która – jak w przypadku każdego sprzętu – nie jest niezniszczalna. Czego więc nie należy robić, żeby nie zniszczyć ciągnika?
Podstawową zasadą prawidłowej obsługi ciągnika rolniczego jest zapoznanie się z zasadami bezpiecznej pracy, określonymi w instrukcji obsługi maszyny rolniczej.
– Samo przeczytanie instrukcji nie wystarczy. Ważne jest, aby podczas użytkowania sprzętu ściśle jej przestrzegać – radzi Marcin Stanik, mechanik z firmy Agri-Serwis. – Niestety z tym bywa różnie. Rolnicy zazwyczaj nie czytają instrukcji, a później – poprzez złe użytkowanie maszyny – po prostu ją niszczą, narażając się na niepotrzebne koszty – podkreśla.
Zła eksploatacja ciągników rolniczych jest niestety coraz częstszym powodem wizyt u mechaników.
– 80% przypadków w naszym zakładzie stanowi złe użytkowanie maszyn – mówi Józef Piotrowski, Serwis Sprzętu Rolniczego PIK Sp.j. – Przeważnie maszyny psują się, bo są przeciążane. Jednego razu przyjechał do nas rolnik, który swoim ciągnikiem próbował wyciągnąć tira z pobliskiego rowu – dodaje.
W tym przypadku akcja ratunkowa nie tylko zakończyła się niepowodzeniem, ale rolnik dodatkowo naraził się na spore wydatki związane z naprawą skrzyni biegów.
– Często do traktora podczepiane są maszyny, które wymagają znacznie większej mocy niż sam ciągnik – twierdzi Józef Piotrowski. – Moim zdaniem traktor powinien mieć 30% zapas mocy, żeby eksploatacja była prawidłowa i ekonomiczna, w stosunku do przyczepionej maszyny – doradza.
Z tego typu problemem spotkał się Adam Kobyłka, rolnik z Mroczkowic, wsi leżącej na Dolnym Śląsku.
Często do traktora podczepiane są maszyny, które wymagają znacznie większej mocy niż sam ciągnik.
– Podczepiłem dwie przyczepy, ciągnik okazał się za słaby – mówi Adam Kobyłka. – Efektem była awaria silnika – dodaje.
Duże problemy pojawiają się także przy stosowaniu zbyt dużej prędkości podczas użytkowaniu ciągnika.
– Mieliśmy taki przypadek, że rolnik testował szybkość ciągnika, znacznie przekraczając dopuszczalną prędkość zalecaną przez producenta – mówi Józef Piotrowski. – Efektem tego była awaria skrzyni biegów i silnika. Pamiętajmy, że to nie wyścigówka, tylko maszyna, której celem jest praca w polu na małych prędkościach – dodaje.
Nowsze modele ciągników posiadają różnego rodzaju zabezpieczenia, dzięki którym trudniej uszkodzić nowy sprzęt.
– Wiadomo, że łatwiej uszkodzić silnik w starym wysłużonym traktorze, niż w nowym – mówi Marcin Stanik. – Nowe maszyny mają liczne zabezpieczenia i czujniki, które do pewnego stopnia chronią maszynę przed uszkodzeniami. Jeżeli czujniki wykryją problem, maszyna traci moc i zostaje przełączona na tryb awaryjny – dodaje.
Zatem, jeżeli chcemy cieszyć się długim i bezawaryjnym życiem naszego ciągnika, powinniśmy przede wszystkim dbać o niego i użytkować zgodnie z przeznaczeniem.
Przydatne by było coś e rodzaju statystyki usterek w różnych markach, taka lista błędów najczęściej popełnianych. Tekst fajny, ale nie ma zakończenia.
Popieram, czekamy na taki tekst : )