Pogoda sprzyja nie tylko kukurydzy. Ciepło i wilgoć lubią także szkodniki żerujące na kukurydzy: mszyce i wciornastki.
– Aż 21 gatunków wciornastków lubi uprawy kukurydzy – mówi prof. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. – Najliczniejsze to: wciornastek zbożowy i wciornastek tytoniowiec. Często się zdarza, że wciornastki wędrują ze zbóż na kukurydzę i odwrotnie.
Większym problemem w tej chwili są mszyce. Nie jest jeszcze przekroczony próg szkodliwości, ale sytuację trzeba monitorować.
– To doskonała pogoda dla rozwoju mszyc – mówi profesor. – Jest ciepło i wilgotno. Mszyce mają wszystko, co lubią.
Na kukurydzy dominują 2 gatunki mszyc: czeremchowo-zbożowa barwy oliwkowo-zielonej i różano-trawowa – jasnozielona, z intensywniej zielonym pasem na grzbiecie. Mszyca różano-trawowa zasiedla górne i dolne powierzchnie blaszek liści, zaś mszyca czeremchowo-zbożowa, oprócz występowania na zewnętrznych powierzchniach nadziemnych organów roślin, żeruje również pod pochwami liści na ich wewnętrznych powierzchniach, w liściach okrywowych kolb i na młodych ziarniakach, a także w kłoskach wiech i na znamionach kolb, do czasu zaschnięcia tych organów.
Okres żerowania mszyc na kukurydzy trwa od maja do października. Mszyce nakłuwają wszystkie nadziemne organy roślin, a szczególnie pochwy i blaszki liści oraz liście okrywowe kolb, i wysysają soki. Szkodliwość bezpośrednia tych owadów dla kukurydzy jest oceniana jako niewielka. Jednak w lata bardzo suche i upalne ich żerowanie może być przyczyną nadmiernej utraty wody przez rośliny, co powoduje okresowe ich więdnięcie, w wyniku czego następuje zdrobnienie ziarna i obniżka plonu kukurydzy. Natomiast wysoka jest szkodliwość pośrednia, polegająca na ułatwianiu wnikania do roślin przez uszkodzone przez mszyce tkanki zarodników grzybów oraz bakterii powodujących groźne choroby kukurydzy.
Jeśli chodzi o wciornastki, to – jak mówi pan profesor – nie ma środków ochrony roślin zarejestrowanych do walki z wciornastkami w kukurydzy, ale częściowo skuteczne są tutaj insektycydy przeciwko omacnicy prosowiance. A na te, niedługo, przyjdzie pora.
Dodaj komentarz