Dzień Rolnika: czy w kalendarzu jest takie święto?

Download PDF

Kalendarz wypełniony jest licznymi świętami i uroczystościami. Wyrywając z niego kartkę niemal każdego dnia trafiamy na dni poświęcone różnym profesjom. A czy jest dzień rolnika?

Czy jest Dzień Rolnika?

Górnik ma Barbórkę, strażacy świętują na Floriana, a rolnicy? No właśnie, rolnicy nie mają dedykowanego dnia, kiedy mogliby świętować. Taki dzień musimy znaleźć sobie sami. Żartobliwie mówi się, że rolnik nie ma swego święta, bo zwyczajnie nie ma czasu świętować. Jaki więc dzień będzie najbliższy świętu rolnika?

Mówi się, że rolnik nie ma swego święta, bo zwyczajnie nie ma czasu świętować

Można powiedzieć, że Dożynki są świętem rolnika. Dziękujemy za zebrany plon, za to, że udało się ukończyć żniwa. Tylko czy tak naprawdę Dożynki to święto jedynie rolnika? Nie, ponieważ chleb jemy wszyscy. Dlatego też powinien to być dzień wyjątkowy także i dla mieszkańców miast czy nawet osób mieszkających na wsiach, ale nie mających nic wspólnego z rolnictwem. Poniekąd jednak to właśnie w dożynki dziękować powinno się właśnie rolnikom za tę trudną pracę podczas zbiorów, bo, nie oszukujmy się, jest to jedna z cięższych prac pomimo nowoczesnego sprzętu.

Może w maju?

A może za Dzień Rolnika należałoby uznać święto patrona naszego zawodu? Patronem rolników jest św. Izydor Oracz. Jego wspomnienie w Kościele przypada 15 maja. Kto wie, może ta data mogłaby zostać uznana za święto rolnika w skali ogólnopolskiej?

Jedno wiemy na pewno – nie ma jednego ustalonego święta, które – jak święto górników czy strażaków – byłoby celebrowane jednocześnie w całym kraju. Może warto byłoby to zmienić?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o