Święto na wsi tak, ale czy akurat święto pracy?
Czy rolnicy mają coś wspólnego ze świętem pracy? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Robotnicze święto na wsi? Są argumenty za i przeciw.
Spis treści
PSL „Wyzwolenie”
Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” jako chłopska lewicowa partia polityczna wchodziła od 1919 r. w skład lewicy parlamentarnej ściśle współpracując z Polską Partią Socjalistyczną. To właśnie pierwszy prezydent Polski, Gabriel Narutowicz został wysunięty na stanowisko prezydenta przez PSL „Wyzwolenie”. Warto przypomnieć, że organizatorem Święta Pracy już w 1890 roku była właśnie Polska Partia Socjalistyczna. Świadczyć to może o tym, że ideały pierwszomajowe nie były obce części polskiej wsi. Robotnicze święto na wsi było faktem.
Konstytucja PRL
„Polski lud pracujący pod przewodem bohaterskiej klasy robotniczej, opierając się na sojuszu robotniczo-chłopskim, walczył dziesiątki lat o wyzwolenie z niewoli narodowej, narzuconej przez pruskich, austriackich i rosyjskich zaborców-kolonizatorów, tak samo jak walczył o zniesienie wyzysku polskich kapitalistów i obszarników”. Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (tekst jednolity z 1976 r.).
Biorąc pod uwagę najważniejszy akt prawny z czasów PRL, w którym mowa o sojuszu robotniczo – chłopskim, to najważniejsze święto tamtych czasów dotyczyło również rolników.
Tradycje świeckie…
W dawnej Polsce w pierwszomajowy wieczór w nadbużańskich wsiach usłyszeć można było „konopielki”. Były to pieśni dziewcząt, które marzyły o zamążpójściu. Zwyczaj ten powtarzany był w każdy sobotni wieczór maja.
Majowe zwyczaje miały również mężatki. Na świeżym powietrzu tańczyły w kółku śpiewając piosenki związane z wiosną. Zabawy kończyły się wyborem królowej maja. Na Litwie 1 maja wkopywano przystrojone w kolorowe wstążki zielone drzewko. Przybyła na uroczystość miejscowa ludność tańczyła wokół drzewka śpiewając piosenki.
Na Żywiecczyźnie modna była Mojka. 1 maja umajone drzewko postawione przed domem ukochanej dziewczyny było okazją do pokazania jej uznania i sympatii.
Te ludowe zwyczaje nie miały zupełnie nic wspólnego z późniejszym Świętem Pracy, które w czasach PRL było raczej zmuszaniem do „świętowania” głównie pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych.
i kościelne
W Kościele miesiąc maj ma szczególne znaczenie. Tradycja „majówki” – nabożeństwa odprawianego nie tylko w kościołach, ale także przy kapliczkach i przydrożnych figurach i krzyżach sięga czasów średniowiecza. Pierwsze nabożeństwa majowe w Polsce zainicjowali Jezuici. To było święto na wsi. Dla wielu to raczej 3 maja jest najważniejszym świętem, również celebrowanym na wsi. Powszechnie uważa się, że jest to powiązanie Kościoła z Narodem, religii z patriotyzmem. Dla zdecydowanej większości są to uroczystości związane ze świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Trzeba również pamiętać, że jest to data uchwalenia Konstytucji 3 Maja, święta zakazanego przez władze PRL.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!