Czym różni się materiał elitarny od kwalifikowanego?

Czym różni się materiał elitarny od kwalifikowanego? Czy do wysiewu powinniśmy używać materiału elitarnego, czy kwalifikowanego? Na te pytania odpowiada nam dr inż. Piotr Hulanicki.

Rozpocznijmy od wyjaśnienia co to jest materiał siewny elitarny i do czego służy? – Materiał siewny elitarny powstaje z materiału hodowlanego. Jest to bardzo wysoki stopień, który nie znajduje się w obrocie w rolnictwie – wyjaśnia Piotr Hulanicki. – Dotyczy materiału, który jest odpowiednio namnażany przez podmioty do tego uprawnione, przez hodowcę materiału siewnego i są to stopnie, które służą do kolejnych rozmnożeń.


Skorzystaj z Pogotowia Nasiennego GOLDEN SEEDS. Dowiedz się, co, kiedy i za ile wysiać pod numerem +48 505 227 032.


Czym różni się materiał elitarny od kwalifikowanego?

Co to jest materiał siewny elitarny?

Czym różni się materiał elitarny od kwalifikowanego?

Materiał siewny elitarny powstaje z materiału hodowlanego

fot. Daniel Biernat

Ekspert zaznacza również, że rozmnażanie materiału elitarnego wiąże się z odpowiednimi pisemnymi zgodami hodowcy dotyczącymi pełnej kontroli nad procesem wytwarzania tego typu materiału siewnego. Łączą się z tym również zdecydowanie większe opłaty hodowlane związane z obrotem tego typu materiałem.

A czym jest materiał kwalifikowany?

– Materiał siewny kwalifikowany to taki, który powstaje z materiału elitarnego. Służy do obrotu handlowego, jest używany przez rolników. Powstaje z najniższego stopnia, który jest możliwy w materiale elitarnym, czyli z materiału bazowego.

Który z nich może wysiać rolnik?

– Rolnik może zasiać materiał siewny w stopniu kwalifikowanym, czyli w stopniu C/1, C/2 lub C/3 mówi pan Piotr. Dodaje również, że dla zbóż są to tylko dwa stopnie: C/1 i C/2. Stopień C/3 dominuje natomiast w rozmnożeniach lnu. Stopnie te kwalifikuje się pod względem badań laboratoryjnych, oceny laboratoryjnej oraz oceny polowej; zapewniają one również odpowiednią jakość materiału.

Dodajmy na koniec, że z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany rolnik po dopełnieniu określonych wymagań może otrzymać dopłatę. Nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie prowadzi ARiMR.

Jakie nasiona zbóż ozimych warto wybrać w sezonie 2023? Sprawdź ofertę Golden Seeds i zasięgnij fachowej porady!

Doradztwo prowadzi dr inż. Piotr Hulanicki, ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w nasiennictwie i właściciel marki Golden Seeds. Chcesz porozmawiać z ekspertem? Zadzwoń: 505 227 032.

Zobacz również: Jakie są stopnie kwalifikacji materiału siewnego?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum
Powiązany temat: Materiał kwalifikowany
ZELKOW
musisz zostać gospodarstwem nasiennym jakoś tak to się nazywa a o to do jakiegoś urzędu się występowało, kiedyś w to się zagłebiałem ale nie chciało mi się z tym bujać, musisz się ... zobacz więcej »
wojtal24
chyba na poczatku to musisz podpisac umowe z jakas instytucja hodowli roslin a oni Ci powiedza szczegoly zobacz więcej »
pleban1330
Witam kolegów i koleżanki.  Czy może mi ktoś przybliżyć drogę(koszty, procedury) do otrzymania świadectwa, oznajmującego,  że material jest kwalifikowany. Wiem, ze najpierw j... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *