Definicja rolnika aktywnego – jak będzie brzmiała w nowej WPR? Sprawdź!

Uporządkowanie kwestii dotyczącej tego, kto rzeczywiście prowadzi działalność rolniczą w Polsce jest palącą potrzebą. Tak uważa poseł Jarosław Kalinowski. W liście do premiera podkreślił, że nowa definicja rolnika aktywnego jest konieczna, aby wyeliminować narosłe patologie. Swoje zdanie na temat definicji wyraziło także MRiRW. Sprawdźmy więc jak powinna brzmieć nowa definicja według posła Kalinowskiego, a jak według resortu rolnictwa.  

Przypomnimy, że państwa członkowskie mają obowiązek w opracowanych Planach Strategicznych na lata 2023-2027 zawrzeć definicję określającą rolnika aktywnego. Definicja która pozwoli na skutecznie i efektywnie weryfikowanie rolnika aktywnego opracowywana jest już w resorcie rolnictwa. Na konieczność wprowadzenia zmian w definicji zwrócił również uwagę poseł Jarosław Kalinowski, który przesłał swoje uwagi do premiera.

Rolnik aktywny zawodowo. Definicja

Poseł Kalinowski w liście do premiera przekonuje, że definicja rolnika aktywnego wymaga zmian, ponieważ pozwoli to na doprecyzowanie, którym podmiotom rzeczywiście przysługują dopłaty bezpośrednie. Jednocześnie dzięki temu możliwe będzie wykluczenie ze wsparcia osób, które nie prowadzą działalności rolniczej.

Jak podaje Kalinowski liczba osób zaliczających się do tego grona jest dość spora:

,,Według szacunków 80 proc. beneficjentów dopłat bezpośrednich nie zajmuje się rolnictwem. W dużej mierze to właściciele ziemi, zwykle byli rolnicy, którzy zaprzestali działalności wiele lat temu lub ich spadkobiercy.”

Definicja rolnika aktywnego konieczna – do czego?

Z tym stwierdzeniem nie do końca zagada się MRiRW. Państwo członkowskie nie może odmówić przyznania płatności bezpośrednich, jeśli przysługują one komuś z mocy przepisów UE i spełnione są warunki kwalifikowalności do danego wsparcia – podkreśla resort rolnictwa.

MRiRW nie zgada się również ze sformułowaniem posła Kalinowskiego mówiącym o tym, że ,,w Polsce nie ma 1 300 000 gospodarstw (tylu jest beneficjentów), a około 400 000. Średnia wielkość gospodarstwa nie wynosi 11 ha, jak mówią statystyki, tylko 25-30 ha.” Według resortu rolnictwa poseł Kalinowski proponuje w ten sposób zastosowanie kryterium weryfikacji aktywności zawodowej. Spowoduje to, że dopłaty trafią do niewielkiej liczby gospodarstw, głównie dużych i bardzo dużych eliminując przy tym rodzinne gospodarstwa rolne.

Rodzinne gospodarstwo rolne – nowa definicja i wsparcie gospodarstw. Sprawdź szczegóły!

Renta dzierżawna zamiast dopłaty podstawowej to komplikacja systemu

Jak podkreśla poseł Kalinowski nowa definicja rolnika aktywnego wykluczy niektórych rolników z możliwości pobierania dopłat bezpośrednich. Jednak zamiast dopłat dla tych osób poseł proponuje wprowadzenie renty dzierżawnej.

Poseł Kalinowski zapewnia:

,,Wprowadzenie renty dzierżawnej w miejsce dopłaty podstawowej, z której obecnie korzystają osoby de facto do tego nieuprawnione, to pierwszy krok, który można uczynić. Byłaby to zmiana niezauważalna z perspektywy właścicieli ziemi, ale fundamentalna dla producentów rolnych, przywracająca normalność i otwierająca im możliwości rozwoju.”

Odmienne zdanie na ten temat ma natomiast MRiRW, które podkreśla, że przedstawione przez posła Jarosława Kalinowskiego propozycje i definicja rolnika aktywnego komplikuje system przyznawania wsparcia. Natomiast propozycja wprowadzenia renty dzierżawnej jest dla resortu rolnictwa niezrozumiała, ponieważ nie określa zasad na jakich byłaby przyznana. Stąd też nie można ocenić, czy takie rozwiązanie mogło obowiązywać w ramach przepisów unijnych.

Definicja rolnika aktywnego – czytaj również: Dopłaty dla rolników aktywnych – sprzeciw DIR i pismo do MRiRW

Źródło: MRiRW; kalinowski.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 22

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Jarek z Jackowa pisze:

    Pan Jarosław niech się zajmie stworzeniem definicji „aktywnego zdrajcy narodu polskiego”. Regularnie głosuje w Brukseli za sankcjami na Polskę i za odebraniem Polsce funduszy albo się wstrzymuje od głosu. Hańba!