Dezynfekcja w gospodarstwie: jak bardzo jest ważna?
Czyste pomieszczenia gospodarcze to mniej patogenów – tak mówią eksperci. A właściwie przeprowadzona dezynfekcja minimalizuje ryzyko wystąpienia u zwierząt wielu groźnych chorób. Warto więc zainwestować w środki przeznaczone do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych.
Pan Jakub Siemionko (lat 53) od 25 lat prowadzi w Wilczej Wólce (woj. mazowieckie) gospodarstwo hodowlane wyspecjalizowane w chowie indyków. I jak przekonuje: – Jeśli dezynfekcja nie będzie przeprowadzana cyklicznie, nie da się utrzymać zdrowych ptaków. Co więcej, trzeba będzie wówczas wydać bardzo dużo pieniędzy na antybiotyki przy ewentualnych chorobach.
Spis treści
Dezynfekcja a choroby
W wielu gospodarstwach zajmujących się hodowlą to, jak istotna jest dezynfekcja, jest minimalizowane. Jednak od tego właśnie zabiegu w znacznej mierze zależy zdrowie przebywających na jego terenie zwierząt. Najczęstszym przykładem podawanym przez lekarzy weterynarii jako skutek braku dezynfekcji jest spadek odporności zwierząt. Co w konsekwencji wiąże się także z mniejszą skutecznością przyjmowanych przez nie leków i szczepień profilaktycznych. Dlatego tak istotne jest systematyczne odkażanie budynków inwentarskich.
Jeśli dezynfekcja nie będzie przeprowadzana cyklicznie, nie da się utrzymać zdrowych ptaków.
Dezynfekcja nie tak trudna
– Zabieg dezynfekcji powinno zawsze poprzedzać dokładne oczyszczenie i umycie pomieszczeń hodowlanych, zaczynające się do sufitu i ścian, a kończące na podłodze – mówi pan Filip, prowadzący firmę usługową w Warszawie, która m.in. zajmuje się dezynfekcją w gospodarstwach. – Właściwa dezynfekcja powinna być przeprowadzona zgodnie z zaleceniami umieszczonymi przez producenta na ulotce środka wykorzystywanego przy zabiegu – dodaje. – Istotna przy zabiegu jest ponadto temperatura, która w pomieszczeniu musi wynosić co najmniej 15°C.
Dokładniejsza instrukcja dezynfekcji znajduje się w tekście: Dezynfekcja pomieszczeń gospodarczych – jak ją przeprowadzić Koniecznie zajrzyj do niego, żeby sprawdzić, czy pamiętasz o wszystkim.
Do dezynfekcji proponuje się ponadto używanie preparatów o niskiej toksyczności dla zwierząt. Należą do nich m.in. RAPCID, czy Aldekol Des 03. Aby natomiast zapobiec uodpornieniu się patogenów na dany preparat, zaleca się naprzemienne stosowanie kilku preparatów.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!