Dobry sezon polskich jabłek

Tegoroczny sezon dla polskich jabłek okazał się całkiem udany. Jedną z przyczyn były niższe zbiory tych owoców w Europie, które przełożyły się na wyższe ich ceny. Taką opinię przedstawia m.in. Marcin Świątek z firmy Bialski Owoc.

Obecny sezon polskich jabłek pozwolił sadownikom na podreperowanie kondycji finansowej, którą pogorszyły większe z roku na rok koszty produkcji. Jednakże to one są obecnie największym wyzwaniem dla całej branży. Najbardziej dotkliwe są wzrosty cen paliw, nawozów i środków ochrony roślin. Ponadto tych ostatnich jest coraz mniejszy wybór co, w porównaniu do poprzednich lat, utrudnia efektywną ochronę. Nie można także zapominać o rosnących z roku na rok kosztach pracy.

Nie ma powodów do narzekań na sezon polskich jabłek

Według Marcina Świątka z firmy Bialski Owoc w tym sezonie nie było wielu powodów do narzekań. A to przede wszystkim zasługa wyższych cen polskich jabłek. Jego zdaniem jest to naprawdę dobry sezon jabłkowy. W tej chwili firma nadal realizuje wysyłki zagraniczne do Arabii Saudyjskiej, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jednakże eksport ten zmierza ku końcowi. Dlatego firma współpracuje przez cały rok także z sieciami sklepów w Europie.

Jak na sezon polskich jabłek wpływa kłopotliwa sytuacja na Morzu Czerwonym?

Mimo że Morze Czerwone stanowi problem, firma ma głównie kontrakty z klientami europejskimi. Dlatego nie spodziewa się ona większych problemów ze sprzedażą wszystkich swoich zapasów jabłek. Jak wyjaśnia Świątek:

Naszą strategią jest dostarczanie jabłek naszym klientom tak, jak uzgodniono wcześniej. Niektórzy z nich oczekują od nas dostaw przez cały rok. Więc dla nas nasza sprzedaż nie jest tak związana z trendami rynkowymi lub nagłymi zmianami. Mamy jednak inne wyzwania. Jak zwykle, każdego roku zmagamy się z brakiem siły roboczej. Czasami pojawiają się drobne problemy z jakością owoców, ale ponieważ posiadamy najnowocześniejsze maszyny sortujące, zawsze jesteśmy w stanie pozbyć się uszkodzonych jabłek. Zbudowaliśmy nową pakownię z ogromną maszyną AWETA z 46 kanałami wodnymi do wstępnego sortowania jabłek.

Zbliża się czas na inne polskie owoce

Patrząc w przyszłość, zbliża się letni sezon owocowy w Bialskim Owocu. Mimo to Świątek twierdzi, że firma chce również ulepszyć swoją gałąź jabłkową. Obecnie firma jest już w trakcie przygotowań do nadchodzącego sezonu na letnie owoce. Ponieważ eksportuje ona truskawki, maliny i borówki, to chce poprawić swoją wydajność. Pozwoli to zaopatrywać większą liczbę klientów również w te produkty. Ponadto firma ma kilka pomysłów, które pozwolą poprawić jakość jabłek, w szczególności wydłużyć okres przydatności do spożycia zapakowanych owoców. Jest to szczególnie ważne przy wysyłce jabłek za granicę. Pozwoli to wydłużyć sezon polskich jabłek.

Źródło: freshplaza

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *