Dodatkowy zasiłek opiekuńczy również po wakacjach?

Wakacje wielkimi krokami zbliżają się do końca, od 1 września dzieci najprawdopodobniej wrócą do szkolnych ławek. Nie jest to jednak pewne, dlatego część rodziców zastanawia się czy jest szansa na dodatkowy zasiłek opiekuńczy również po wakacjach?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wróci we wrześniu?

Kwestię dodatkowego zasiłku opiekuńczego poruszono podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Obecny na niej premier Mateusz Morawiecki odpowiedział wówczas:- ,,W przypadku kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą.” Jednak taka sytuacja nie będzie powszechna, dotyczyć będzie tylko wspomnianych szkół.

Przepis o dodatkowym zasiłku opiekuńczym znalazł się w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Z powyższego aktu prawnego wynika również, że Rada Ministrów może w dalszym ciągu decydować o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Jest to możliwe poprzez wydanie stosowanego rozporządzenia.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed zapowiedział, że na chwilę obecną nie zadecydowano jeszcze o wydaniu kolejnego rozporządzenia w tej sprawie.

Na jakich zasadach jest przyznawany?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy jak i dodatkowy, z powodu COVID-19 przyznaje się tzw. ogólnych zasadach. Wynosi przez to 80% wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień sprawowania opieki, również za dni wolne ustawowo od pracy.

Przypomnijmy, od marca br. rząd umożliwił rodzicom korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Początkowo przyznawano go na 14 dni, jednak ostatecznie rząd systematyczne przedłużał go, aż do 26 lipca br.

O dodatkowym zasiłku opiekuńczym można przeczytać więcej na stronie PAP.

Informacje o tym, na jakich zasadach przyznaje się zasiłek opiekuńczy KRUS można także znaleźć w poniższych artykułach:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *