Dofinansowanie do folii rolniczych – nabór wniosków już ruszył!
Ruszył kolejny nabór na dofinansowanie do folii rolniczych. Nowe rozdanie ogłosił NFOŚiGW, który przekazał w jakim terminie można składać wnioski, a także jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zwrot kosztów.
Nowy nabór na początku czerwca zapowiedział minister rolnictwa – Grzegorz Puda, a także minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Podczas wspólnej konferencji ogłosili, że na dofinansowanie do folii rolniczych przewidziano budżet w wysokości 25 mln złotych. Natomiast głównym celem tego programu jest rozwój systemów zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z rolnictwa.
Przeczytaj również: Dopłaty z programu „Czyste powietrze” – uwaga na zmiany od 1 lipca!
Spis treści
Dofinansowanie do utylizacji folii rolniczych – dla kogo?
Jak podaje NFOŚiGW dotację mogą otrzymać zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i indywidualne osoby. Chodzi w tym przypadku o osoby, które posiadają odpady takie jak:
- folie rolnicze,
- siatki,
- sznurki do owijania balotów,
- jak również – opakowania po nawozach typu Big Bag.
Folia rolnicza – dofinansowanie czeka!
Dofinansowanie do folii rolniczych wypłaca się w formie refundacji do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Przy czym, należy mieć na uwadze, że:
- kwota dofinansowania nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i wyrażonej w mg masy odpadów folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach Big Bag unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia,
- podatek VAT nie zalicza się do kosztów kwalifikowanych.
Wnioski składane elektroniczne do połowy września
Nabór wniosków prowadzony przez NFOŚiGW rozpoczął się 28 czerwca i potrwa do 15 września 2021 r. Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć wniosek poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie, który dostępny jest pod podanym linkiem – gwd.nfosigw.gov.pl/
W przypadku tego programu podpisywanie umów ma nastąpić do końca marca 2022 r., natomiast wydatkowanie środków potrwa do listopada 2022 r.
Dofinansowanie do folii rolniczych a wykorzystanie pomocy de minimis
Na koniec warto dodać, że wsparcie finansowe udziela się w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Stopień wykorzystania tej pomocy można zweryfikować na stronie Systemu Rejestracji Pomocy Publicznej dostępnej pod podanym linkiem – System Rejestracji Pomocy Publicznej
Z podanych danych wynika, że aktualne wykorzystanie pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 29.06.2021 wynosi 257 233 380,42 euro, co stanowi 86,92 %.
Źródło: NFOŚiGW; MRiRW /AgroFakt.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!