Dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn. Jaki wybrać program?

Każdy czas jest dobry na zakup maszyn do swojego gospodarstwa i praktycznie rzecz biorąc rolnicy mają ku temu okazję przez cały rok. Niewątpliwie najkorzystniejszą formą uzupełnienia parku maszynowego w gospodarstwie są dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn.

Najprostszym sposobem jest oczywiście zakup maszyny rolniczej za gotówkę. Sporą popularnością wśród producentów cieszą się kredyty bankowe lub firmowe udzielane przez producentów maszyn. Najkorzystniejszą jednak opcją jest skorzystanie ze wsparcia finansowego oferowanego przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kiedy można ubiegać się o dopłaty dla rolników na zakup maszyn? Czy nie jest już za późno na złożenie wniosku o pomoc finansową?

Przeczytaj również: Dofinansowania z PROW. Jakie dotacje są aktualnie do wzięcia?

Dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn 2021

Sprawdzamy, jakie przewidziane są dotacje na zakup maszyn – z czego można skorzystać i jaki program wybrać?

Modernizacja gospodarstw rolnych

Dobrą wiadomością dla rolników jest informacja o trwającym właśnie naborze wniosków w ramach
poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”. To dzięki temu programowi możliwy jest zakup maszyn do gospodarstwa. Warto zwrócić uwagę na poziom dofinansowania do zakupu maszyn. Dla wszystkich obszarów wynosi on standardowo 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Oczywiście są też wyjątki. Kiedy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek składa wspólnie kilku rolników, poziom dofinansowania osiąga pułap 60%.

Maksymalne dofinansowanie w operacji Modernizacja gospodarstw rolnych obszar a-d wynosi od 500 do 900 tys. zł. Bez wątpienia jest to duża kwota, trzeba jedna zwrócić uwagę na jeden szczegół. Gdy w ramach projektu nie wykonuje się budowy czy modernizacji budynków inwentarskich maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł. Tak czy inaczej warto pokusić się o zdobycie tego dofinansowania. Uwaga, termin składania wniosków kończy się 19 sierpnia.

Dopłaty dla rolników na zakup maszyn – restrukturyzacja małych gospodarstw

Tylko do 30 czerwca do zdobycia jest premia w wysokości 60 tys. zł. Wsparcie udziela się gospodarstwu, które dąży do poprawy konkurencyjności i zwiększenia rentowności gospodarstwa. Krótko mówiąc, rolnik w zamian za pomoc finansową doprowadza do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa. Innymi słowy wzrost powinien osiągnąć co najmniej 10 tys. euro a postęp co najmniej o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej.

Odtwarzanie potencjału produkcji rolnej

Jakie są jeszcze przewidziane dopłaty dla rolników na zakup maszyn? Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej, to nie jest wymarzony program dający możliwość zakupu maszyn rolniczych. Gdy jednak zdarzy się nieszczęście, dobrze że funkcjonuje w naszej rzeczywistości. Wniosek o przyznanie pomocy wraz z załącznikami składa się w terminie 11 marca – 31 grudnia 2021 r. Jak informuje ARiMR pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się koszty: zakupu nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży.

Inwestycje na obszarach NATURA 2000

W zeszłym roku nabór wniosków w tym programie przeprowadzono w grudniu. Zakup maszyn z dofinansowaniem po przystąpieniu do tego programu nie jest problemem, pod warunkiem posiadania użytków zielonych. Na dodatek obowiązuje wymóg utrzymania i użytkowania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000. Standardowa wysokość dofinansowania wynosi 50 % kosztów kwalifikowanych. Na wyższy poziom wsparcia, który stanowi 60 % kosztów kwalifikowanych mogą liczyć „młodzi rolnicy”. Rolnik otrzymuje maksymalnie 200 tys. zł jeśli nie jest to inwestycja budowlana.

Dopłaty dla rolników na zakup maszyn. Młody rolnik

Popularnym naborem pozwalającym otrzymać dopłaty dla rolników na zakup maszyn jest Premia dla młodych rolników. W 2021 roku to już ostatni dzwonek, przypominamy, że ten nabór wniosków kończy się 30 czerwca br.

Realizowany od kilku lat program przeznaczony jest dla młodych rolników mających nie więcej niż 40 lat. Poza tym osoby te muszą prowadzić działalność rolniczą w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha. Korzystający z tego programu rolnik może planować zakup maszyn ze sporym dofinansowaniem. Pomaga mu w tym bezzwrotna premia w wysokości 150 000 zł.

Przeczytaj również: Dopłaty po śmierci rolnika. Komu przysługują pieniądze?

Dofinansowanie na maszyny rolnicze 2021. Podsumowanie

Dotacje na maszyny rolnicze cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego. Programy PROW i dopłaty dla rolników na zakup maszyn pozwalają wielu gospodarstwom sprostać wyzwaniu, jakim jest zakup nowego traktora lub zakup maszyny rolniczej.

Dofinansowanie na zakup maszyn rolniczych nie jest trudno pozyskać. Rolnicy, chcący zdobyć niezbędne maszyny do swojego gospodarstwa, mają naprawdę spory wybór wśród programów pomocowych oferowanych w ramach PROW. Podstawową kwestią jest dopilnowanie terminów składania wniosków. Alternatywą są oczywiście kredyty bankowe lub finansowanie fabryczne oferowane przez wiele firm,  z których również można skorzystać.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 73

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar bedo robi wesele w remizie pisze:

    Wniosek tylko na nowe maszyny, tj. z tego roku kiedy się składa wniosek? A nie można nowych, nieużywanych np z 2019-2020r? zero mtg itp, wg prawa spełniały by przesłąnki nowej maszyny, tylko nie rocznikowo…