Dopłaty do jabłek. Sadownicy doczekali się pomocy
Producenci jabłek „doczekali” się pomocy. 25 kwietnia uruchomiony został mechanizm „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”. Pomoc finansowa skierowana jest do producentów jabłek albo organizacji producentów owoców i warzyw. Dopłaty do jabłek stają się faktem.
Długo czekali sadownicy na jakąkolwiek pomoc. Problemy ze zbytem, blokada eksportu, zmowy cenowe, powodują, że wiele gospodarstw zaprzestało produkcji jabłek. Trudno uwierzyć, że nasi sadownicy wciąż jeszcze należą do czołowych producentów jabłek.
Spis treści
Zakłady przetwórcze w blokach startowych
Przez cztery dni, tylko cztery dni, zakłady przetwórcze zainteresowane zakupem jabłek w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” muszą złożyć Zgłoszenie do Centrali ARiMR. To rzeczywiście nadzwyczajne i ekspresowe działanie. Rozporządzenie weszło w życie 22 kwietnia, mechanizm pomocy został uruchomiony 25, zakończenie przyjmowania zgłoszeń zaplanowano na 28 kwietnia.
Zgłoszenie składa się do Centrali ARiMR. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie urządzeń do produkcji oraz prowadzenie działalności w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi na terenie Rzeczypospolitej Polski oraz prowadzenie działalności w zakresie przetwórstwa owoców i warzyw.
Dopłaty do jabłek – zasady
Jak informuje ARiMR zakład przetwórczy ubiegający się o udział w mechanizmie powinien złożyć do Centrali ARiMR zgłoszenie. W tym przypadku dokonuje się go za pomocą poczty elektronicznej na adres pomoc_dostosowawcza@arimr.gov.pl, w terminie do 28.04.2022 r.
Prezes Agencji w dniu 29.04.2022 r. opublikuje na stronie internetowej Agencji (www.gov.pl/web/arimr) listę zgłoszonych zakładów przetwórczych do udziału w mechanizmie „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”.
Komu przysługują dopłaty do jabłek?
Pomoc kieruje się do producentów lub organizacji producentów owoców i warzyw. Należy pamiętać że sadownicy muszą spełnić ważny warunek. Krótko mówiąc aby otrzymać dopłatę muszą realizować co najmniej jedno z działań prośrodowiskowych w gospodarstwie. Jak zaznacza Agencja pomoc udzielona będzie producentom sprzedającym owoce zakładom przetwórczym, znajdującym się w wykazie prowadzonym przez Prezesa ARiMR.
Dopłaty do jabłek – wysokość pomocy
Producenci jabłek mogą liczyć na dopłaty do 200 ton sprzedanych jabłek. To górna granica, do wysokości której realizowane będą dopłaty.
Sadownicy zainteresowani udziałem w mechanizmie powinni zwrócić uwagę na jakość owoców objętych wsparciem. W konsekwencji pomocy udziela się w odniesieniu do ilości jabłek o jakości odpowiadającej minimalnym wymaganiom dla klasy II. Określa się je w normie handlowej dla jabłek, o której mowa w art. 3 rozporządzenia 543/2011, z wyjątkiem wymagań dotyczących prezentacji i oznakowania produktów.
Należy pamiętać że wysokość pomocy ustala się jako iloczyn ilości jabłek kwalifikujących się do pomocy wyrażonej w kilogramach oraz stawki pomocy wynoszącej 0,30 zł/kg.
Wnioski o udzielenie pomocy składa się do oddziału regionalnego ARiMR. Odpowiedni formularz Agencja udostępnia na swojej stronie internetowej.
Co ważniejsze ostateczny termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2022 r.
Podsumowując zaznaczamy, że każda pomoc dotycząca producentów jabłek jest bardzo potrzebna. Z pewnością nie spełni ona oczekiwań sadowników, lecz niewątpliwie wpłynie na ich sytuację finansową. Prawdę powiedziawszy nie wszyscy sadownicy doczekali się dopłaty do jabłek i ściśle mówiąc mają przygodę z sadownictwem już za sobą.
Dodatkowe informacje dotyczące trybu składania i rozpatrywania zgłoszeń oraz wniosków o udzielenie pomocy oraz zasady naliczania, przyznawania i wypłacania pomocy są oczywiście na stronach ARiMR.
Czytaj także: Rynek owoców w Polsce. Dobre plony lecz fatalne ceny skupu!
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!