Dopłaty do sadów owocowych i jagodników. Znamy stawki pomocy

Będą dopłaty do sadów owocowych, plantacji truskawek i krzewów owocowych. Pomoc dotyczy upraw dotkniętych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Na jakie wsparcie mogą liczyć sadownicy?
Pieniądze dla sadowników i plantatorów roślin jagodowych uzyskają ci rolnicy, u których w bieżącym roku powstały szkody w owocujących uprawach. Jednakże skala poniesionych strat musi wynosić co najmniej 70% powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu. Taką informację przekazało MRiRW. Podstawę prawną stanowi § 13 ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR (Dz. U. poz. 187 z późn. zm.).
Spis treści
Ile wyniosą dopłaty do sadów owocowych?
A zatem na jakie pieniądze mogą liczyć sadownicy? Mianowicie stawka pomocy wynosi 5000 zł/ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody. Natomiast w przypadku plantacji jagodowych przewidziano wsparcie w wysokości 2500 zł/ha owocujących krzewów owocowych i truskawek.
Powyższe stawki dotyczą upraw, w których w 2023 r. wystąpiły szkody na co najmniej 70% powierzchni. Co więcej, przyczyną tych szkód mogą być tylko przymrozki wiosenne, huragan lub grad.
Na jakich warunkach można uzyskać pomoc?
Dopłaty do sadów owocowych można uzyskać w ramach pomocy de minimis. W tym przypadku szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej muszą wynieść do 30% średniej rocznej produkcji. Średnia ta jest wyciągana z ostatnich trzech lat. Ewentualnie szkody mogą wynieść powyżej 30% średniej z 3 lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej. Pomoc poza formułą de minimis uzyskają sadownicy, u których szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat. Ewentualnie muszą być one wyższe od 30% średniej z 3 lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.
Wysokość pomocy będzie iloczynem deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw (na której wystąpiły szkody) oraz stawki pomocy. Jednakże wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość 15 tys. euro w złotych.
Natomiast rolnicy, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw, muszą liczyć się z tym, że ich kwota pomocy zostanie pomniejszona o 50%. Dotyczy to braku polisy na co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej. Ale wyłączeniu z tego warunku podlegają łąki i pastwiska.
Jak składać wnioski o dopłaty do sadów owocowych i jagodników?
Wnioski o dopłaty do drzew owocowych będzie można składać od 5 do 20 października 2023 r. Natomiast nabór dla plantatorów truskawek i krzewów owocowych potrwa od 6 do 20 października br.
W obu przypadkach wnioski należy składać do kierownika biura powiatowego ARiMR. Adres biura musi być właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Formularz wniosku będzie można pobrać ze strony internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Źródło: MRiRW
Czytaj też: Czy afera wizowa odbije się rykoszetem na sadownikach?
