Dopłaty do konopi włóknistych — zmiany od 2023 r.

W 2023 r. dopłaty do konopi włóknistych będzie można uzyskać do innej odmiany niż w roku ubiegłym. MRiRW ogłosiło zmiany, które nastąpiły na skutek przekroczenia dopuszczalnej zawartości THC. To ważna wiadomość dla rolników uprawiających konopie włókniste w kraju. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o ważnych zmianach, przez które dopłaty do konopi włóknistych będą przysługiwać do innej odmiany niż dotychczas. Zmiany zostaną wprowadzone z powodu przekroczenia zawartości tetrahydrokannabinolu (THC) w konopiach uprawianych w Polsce.

Dopłaty do konopi włóknistych nie do odmiany Rajan

MRiRW w wydanym komunikacie przekazało, że od 2023 r. uprawa konopi odmiany Rajan nie kwalifikuje się do dopłat bezpośrednich, a także do dopłat obszarowych w ramach II WPR. Ubieganie się o dopłaty do uprawy konopi włóknistych odmiany Rajan nie będzie więc możliwe. Co wynika z przekroczenia średniej zawartości THC dopuszczalnej w UE wynoszącej 0,3%. Przekroczenie tej wartości ustalono na podstawie kontroli przeprowadzonych przez ARiMR.

W takim przypadku zastosowanie ma art. 3 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 2022/126. W przepisie tym zaznaczono, że jeżeli w drugim roku średnia wyników dla wszystkich prób danej odmiany przekracza zawartość THC, to wówczas wtedy państwa członkowie muszą zgłosić nazwę odmiany do dnia 15 stycznia kolejnego roku składania wniosków.

Na skutek tego od 2023 r. uprawa konopi włóknistych odmiany Rajan nie kwalifikuje się do dopłat do konopi włóknistych.

Jaka jest dopłata do konopi odmiany Finola?

Ponadto resort rolnictwa przekazał, że rozporządzenie 2021/2115 zwiększyło maksymalny poziom THC z 0,2% do 0,3% od 2023 r. To oznacza, że dopłaty bezpośrednie do konopi włóknistych będą przysługiwać do odmian konopi o zawartości do 0,3% THC. W gronie odmian, do których będzie można otrzymać dopłaty jest również odmiana Finola, którą rolnicy uprawiali we wcześniejszych latach.

Oznacza to, że wykluczone w latach 2021- 2022 konopie odmiany Finola w 2023 r. będą kwalifikowały się do płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru (objętych PS WPR oraz PROW 2014-2020) – wyjaśniło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czytaj również: Od kiedy będzie można stosować nawozy azotowe 2023? MRiRW wyjaśnia

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *