Dopłaty do ubezpieczenia upraw – znajdą się dodatkowe pieniądze?

Od pewnego czasu rolnicy borykają się z problemem ubezpieczenia swoich upraw. Środki przeznaczone na dopłaty do ubezpieczenia upraw okazują się być za małe. Na dodatek nabór na dotowane ubezpieczenia rolne trwa zdecydowanie za krótko. Sprawą zainteresowali się posłowie, którzy skierowali do ministra rolnictwa kilka pytań. 

Na problem związany z ubezpieczeniem upraw zwrócili uwagę posłowie KP: Mieczysław Kasprzak, Marek Sawicki, a także Bożena Żelazowska. We wspólnej interpelacji poselskiej podkreślali, że środki na dopłaty do ubezpieczenia upraw są zdecydowanie niewystarczające.

Ponadto, rolnicy już w ubiegłym roku zwracali uwagę na ogromne problemy, a wręcz brak możliwości zawarcia umów ubezpieczeniowych. W związku z tym, posłowie skierowali do ministra rolnictwa pytania w celu wyjaśnienia tej sprawy.

Dopłaty do ubezpieczenia upraw. Rolnicy czują się oszukani?

Posłowie, który poruszyli temat dopłat do ubezpieczeń upraw uważają, że rolnicy czują się oszukani. Natomiast sam problem z ubezpieczeniem upraw może znacznie pogorszyć sytuację w rolnictwie.

W związku z pandemią COVID-19 sytuacja ekonomiczna gospodarstw uległa znacznemu pogorszeniu, a brak możliwości ubezpieczenia upraw z dopłatą jeszcze bardziej pogorszy ten stan – zaznaczają posłowie.

Dodatkowe środki – czy jest na to szansa?

Dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych stały się więc tematem sejmowej dyskusji. Natomiast jedno z pytań, które skierowali posłowie do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy brzmiało następująco:

Czy Pan Minister, mając wiedzę, że środki na ten cel są niewystarczające, podjął działania na pozyskanie środków na dodatkowe dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych?

Ubezpieczenie upraw rolnych 2021. Wiceminister odpowiada

W odpowiedzi na interpelację posłów wiceminister Ryszard Bartosik stwierdził, że zaplanowane środki w ustawie budżetowej na 2021 rok na dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wynoszą 400 mln zł. Ponadto zaznaczył, że przeznaczenie takiej kwoty „wynika z możliwości budżetu państwa dofinansowania tego zadania w roku bieżącym”.

Wiceszef resortu zapewniał, że środki zostaną zwiększone, ale dopiero w kolejnych latach:

Podwyższenie wydatków budżetowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w kolejnych latach budżetowych będzie priorytetem przy rozdysponowywaniu dostępnego limitu wydatków w części budżetowej 32- Rolnictwo.

Pełna treść interpelacji poselskiej dostępna jest pod podanym linkiem – Interpelacja nr 23278

Czytaj również: Ubezpieczenie upraw 2021 utrudnione. Rolnicy zgłaszają duże problemy!

Źródło: Sejm RP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *