Dożynki Prezydenckie 2021. Prezydent o wsparciu rodzinnych gospodarstw

Wyjątkowo w Warszawie, a nie jak dotychczas w Spale w minioną niedzielę (19 września) odbyły się Dożynki Prezydenckie 2021. W tym wydarzeniu wzięli udział rolnicy którzy przyjechali z różnych rejonów Polski. W uroczystościach uczestniczył również prezydent Andrzej Duda, który podziękował rolnikom mówiąc też o wsparciu rodzinnych gospodarstw rolnych. 

Dożynki Prezydenckie 2021 i obchody z nimi związane odbyły się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w trakcie których głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Za co dziękował prezydent Duda rolnikom? Jakie słowa skierował do zgromadzonych producentów? Sprawdźmy!

Dożynki Prezydenckie 2021 – podziękowanie za bezpieczeństwo żywnościowe

Dożynki Prezydenckie 2021 to wydarzenie podczas którego nie zabrakło kolorowych wieńców, które symbolizowały wdzięczność za zebrane plony podczas żniw 2021. Jak podaje PAP słowa podziękowania do rolników skierował prezydent Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia:

Dzięki trudowi polskich rolników, dzięki państwa ciężkiej pracy, waszemu stresowi, trosce i sercu, które wkładacie, mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.

Dożynki Prezydenckie w 2021 roku już za nami, zostały zorganizowane po raz dziewiętnasty. Prezydent Duda w czasie wywiadu udzielonego programowi ,,Tydzień” TVP podkreślił, że całe społeczeństwo powinno być rolnikom wdzięczne. Gospodarzom należy więc zapewnić lepsze warunki do bezpośredniej sprzedaży wytworzonych produktów. Andrzej Duda przypomniał również, że rolnicy produkują coraz więcej żywności, która jest naturalna i ekologiczna.

Więc trzeba poszerzać możliwości sprzedaży bezpośredniej polskim rolnikom, tak by mieli ich więcej. (…) Polski rolnik produkuje coraz lepiej i coraz więcej. Ale przede wszystkim – co najważniejsze – ta żywność, nawet jeżeli produkujemy jej więcej, nie traci na jakości. Wręcz przeciwnie – pojawia się coraz więcej właśnie żywności naturalnej, takiej o charakterze z uprawy ekologicznej, bardzo dziś poszukiwanej i w Polsce, i poza granicami. Bardzo się z tego cieszę.

Dożynki Warszawa 2021. Wsparcie rodzinnych gospodarstw

Dożynki Prezydenckie 2021 były również okazją do tego, aby prezydent odniósł się do kwestii Zielonego Ładu i wsparcia rodzinnych gospodarstw. Andrzej Duda zaznaczył, że polskie rolnictwo posiada unikatową cechę, jaką są rodzinne gospodarstwa rolne.

– (…) to jest właśnie rolnictwo charakterystyczne raczej dla rodzinnego gospodarstwa rolnego, dla mniejszego gospodarstwa, a nie dla ogromnej farmy liczącej wieleset tysięcy hektarów – mówił prezydent Duda.

Andrzej Duda powiedział, że polska wieś będzie się rozwijała w różnych kierunkach. Ale to rodzinnym gospodarstwom rolnym należy zapewnić odpowiednie warunki do normalnego funkcjonowania.

Powtarzam: będą się rozwijały bardzo różnie. Będą takie i takie, ale z całą pewnością należy dążyć do tego, by właśnie spore, ale nie wielkie, nie ogromne rodzinne gospodarstwo rolne mogło normalnie funkcjonować. Właśnie tam najczęściej wytwarzana jest żywność bardzo wysokiej jakości – dodał.

Dożynki Prezydenckie 2021 odbyły się w tym roku w Warszawie. Stało się tak z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, wydarzenie po raz drugi zorganizowane zostało na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Przypominamy jednak, że po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościskiego.

Czytaj również: Rolniczy Polski Ład – kiedy poznamy szczegóły? Sprawdź!

Źródło: prezydent.pl; PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *