Drogie nawozy mineralne: czy stanieją?

Drogie nawozy mineralne: czy stanieją?

Ceny nawozów mineralnych są niewspółmiernie wysokie w stosunku do stawek oferowanych za zboża. Czy jest szansa na obniżenie?

Za nawozy mineralne rolnik musi obecnie zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za tonę. Jednocześnie na rynku spadają ceny zbóż, co nie wróży dobrze sytuacji całej branży. W sprawie postanowił interweniować zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Według informacji, jakimi dysponuje DIR, na światowych rynkach od stycznia tego roku ceny nawozów azotowych spadły o niemal 10%. W Polsce natomiast, mimo spadku cen surowców energetycznych, stawki utrzymują się na stałym poziomie.

– Spadły ceny zbóż. Poza tym spora część rolników nie otrzymała jeszcze dopłat bezpośrednich. Dotyczy to szczególnie dużych gospodarstw, a więc i tych, którzy za nawozy płacą najwięcej. Rolnikom w obecnej sytuacji jest bardzo trudno, a nikt nie chce brać dodatkowych kredytów tylko dlatego, że nie otrzymał jeszcze należnych pieniędzy. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się działać – mówi Jadwiga Garbacz z Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

nawozy

Foto: AgroFoto.pl, agrofoto

Zarząd DIR wniósł do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie kroków, które doprowadzą do obniżenia cen nawozów mineralnych stosowanych przez zakłady azotowe. Przypomnijmy, że Skarb Państwa posiada ich pakiet kontrolny.

– Stoimy na stanowisku, że wspólne działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Skarbu Państwa powinny doprowadzić do urealnienia cen nawozów w naszym kraju oraz obniżenia ich poziomu do cen europejskich – czytamy w komunikacie DIR.

Aktualnie rolnicy wolą kupować importowane nawozy, gdyż te są tańsze od krajowych. Niższe ceny skupu zmniejszają konkurencyjność polskich zbóż na światowych rynkach, a nasi producenci nie są w stanie obniżyć cen m.in. przez stosunkowo wysokie ceny nawozów.

Komentarze

  1. Nie ma co się dziwić że kupują importowane, dostałem niedawno ofertę na saletrę litewską 34,4 po 945 netto pod domem a za tyle naszej nie kupię.

Pierwsze wiosenne zabiegi już ruszyły

Ostatnie dwa tygodnie w wielu regionach Polski upłynęły pod znakiem pierwszych wiosennych zabiegów na plantacjach. Gdzie rolnicy wyjechali już na pole?

15 marca 2018

Skracanie pszenicy oraz innych zbóż. Kiedy stosować regulatory?

Regulacja łanu to ważny zabieg, który wpływa na plon oraz jego jakość. Sprawdź kiedy najlepiej go wykonać!

19 marca 2018

GMO w Polsce na hamulcu

Czy nowe przepisy dotyczące GMO w Polsce, sprawią, że uprawa roślin transgenicznych będzie niemożliwa, czy wprost przeciwnie - jak twierdzą

13 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij