Drogie nawozy mineralne: czy stanieją?

Download PDF

Za nawozy mineralne rolnik musi obecnie zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za tonę. Jednocześnie na rynku spadają ceny zbóż, co nie wróży dobrze sytuacji całej branży. W sprawie postanowił interweniować zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Według informacji, jakimi dysponuje DIR, na światowych rynkach od stycznia tego roku ceny nawozów azotowych spadły o niemal 10%. W Polsce natomiast, mimo spadku cen surowców energetycznych, stawki utrzymują się na stałym poziomie.

– Spadły ceny zbóż. Poza tym spora część rolników nie otrzymała jeszcze dopłat bezpośrednich. Dotyczy to szczególnie dużych gospodarstw, a więc i tych, którzy za nawozy płacą najwięcej. Rolnikom w obecnej sytuacji jest bardzo trudno, a nikt nie chce brać dodatkowych kredytów tylko dlatego, że nie otrzymał jeszcze należnych pieniędzy. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się działać – mówi Jadwiga Garbacz z Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

nawozy

Foto: AgroFoto.pl, agrofoto

Zarząd DIR wniósł do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie kroków, które doprowadzą do obniżenia cen nawozów mineralnych stosowanych przez zakłady azotowe. Przypomnijmy, że Skarb Państwa posiada ich pakiet kontrolny.

– Stoimy na stanowisku, że wspólne działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Skarbu Państwa powinny doprowadzić do urealnienia cen nawozów w naszym kraju oraz obniżenia ich poziomu do cen europejskich – czytamy w komunikacie DIR.

Aktualnie rolnicy wolą kupować importowane nawozy, gdyż te są tańsze od krajowych. Niższe ceny skupu zmniejszają konkurencyjność polskich zbóż na światowych rynkach, a nasi producenci nie są w stanie obniżyć cen m.in. przez stosunkowo wysokie ceny nawozów.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Dolnoślązak Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dolnoślązak
Gość
Dolnoślązak

Nie ma co się dziwić że kupują importowane, dostałem niedawno ofertę na saletrę litewską 34,4 po 945 netto pod domem a za tyle naszej nie kupię.