Eksport polskich jabłek do Chin: 100 tysięcy ton w 2022?

Download PDF

Nawet 100 tys. t polskich jabłek już za 5 lat w Chinach? Plany ekspansji są ambitne. Ale jednocześnie wszyscy potwierdzają, że bez finansowej i organizacyjnej pomocy rządu, samym sadownikom trudno będzie je zrealizować.

Eksport polskich jabłek do Chin jest możliwy od listopada zeszłego roku. Starania o otwarcie ogromnego i perspektywicznego rynku chińskiego trwały od 2014 r. Jak na razie udało się na wyeksportować do Państwa Środka zaledwie 300 t owoców, ale to dopiero początek długiej drogi. Oczekiwania i ambicje są dużo większe. Zwłaszcza że nic nie wskazuje na to, aby nasz tradycyjny rosyjski rynek zbytu w najbliższym czasie ponownie się otworzył.

reprywatyzacja / eksport polskich jabłek do chin

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

W ciągu 5 lat możliwy jest eksport do Chin nawet 100 tys. t jabłek rocznie, ale do tego musi być spełniona masa czynników. Nie wystarczy tu tylko minister rolnictwa, który otworzył ten rynek, a potem niech przedsiębiorcy i sadownicy radzą sobie sami. Po pierwsze trzeba kontynuować działania promocyjne na rynku chińskim. Po drugie opracować model jakościowy, który na ten rynek może trafić, oraz po trzecie dokonać modernizacji sadów oraz logistyki. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić, że możemy tak duże ilości jabłek wyeksportować – tłumaczy Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Z dotychczasowych doświadczeń sadowników wynika, że konsument chiński w największym stopniu będzie zainteresowany jabłkiem najwyższej jakości. To nasza nisza rynkowa, o którą trzeba mocno zabiegać. Owoce średniej klasy są na miejscu i trudno będzie z nimi konkurować. Pytanie czy i jak szybko będziemy w stanie przygotować duże ilości jednorodnego i wysokojakościowego jabłka, które podbije chiński rynek.

eksport polskich jabłek do chin

Aby eksport polskich jabłek do Chin działał, jak należy, konieczne jest opracowanie modelu jakościowego produktu, który na ten rynek może trafić.

Eksport polskich jabłek do Chin: nie takie proste, jak by się wydawało

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o