Eksport do Chin? Najpierw trzeba znaleźć kontrahenta

Już jest lista sadów i pakowalni, które zostały zatwierdzone przez Chiny, jako spełniające ich standardy. Jednak to nie wszystko co jest potrzebne, by już rozpocząć eksport do Chin.

Generalny Urząd Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ) oficjalnie potwierdził, że polskie świeże jabłka zostały dopuszczone do importu do Chin. na stronie AQSIQ opublikowano listę sadów i pakowalni zatwierdzonych przez Chiny. Najwięcej zatwierdzonych przez Chińczyków sadów mieści się w województwie mazowieckim, a także w świętokrzyskim i łódzkim. Dopuszczono 453 sady oraz 135 pakowalni.

Teraz przed nami pewnie najtrudniejsza część zadania: znalezienie kontrahenta w Chinach

Zbigniew Rewera, prezes spólki Refal

Dopuszczenie eksportu z Polski do Chin świeżych owoców – jabłek stanowi zwieńczenie starań Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ambasady RP w Chinach, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz zainteresowanych podmiotów gospodarczych, rozpoczętych w sierpniu 2014 roku, poprzez złożenie wniosku wraz z koniecznym opracowaniem na temat zasad produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem standardów ochrony przed szkodnikami i chorobami – chwali się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dla wielu sadowników jest to jednak dopiero pierwszy krok. Ale – jak przyznają – duży krok.

Rząd zrobił to, co do niego należało: doprowadził do możliwości wysyłania polskich jabłek do Chin – mówi Zbigniew Rewera, prezes spółki Refal z woj. świętokrzyskiego. Sady ze spółki zostały zaakceptowane przez AQSIQ jako sady, z których można eksportować jabłka do Chin. Teraz przed nami pewnie najtrudniejsza część zadania: znalezienie kontrahenta w Chinach, który chciałby sprowadzać nasze owoce. Tak naprawdę dopiero teraz, gdy jesteśmy zatwierdzeni, możemy szukać w Chinach odbiorców.

Na pytanie, kiedy pierwsze jabłka pojadą do Chin prezes Rewera odpowiada: – Nie wiem…

Będziemy szukać kontrahentów, mam nadzieję, że uda się to nam i wielu innym sadownikom – dodaje pan Zbigniew. – Najważniejsze, że teraz naprawdę możemy zacząć działać.

Powiązane: Eksport świeżych jabłek z Polski do Chin – rozpoczęty

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *