Minister rolnictwa zapowiedział, że eksport rolny 2020 jest wyższy niż w 2019 roku. Jego wartość wynosi 16,4 mld euro. Czy to oznacza, że jest już po kryzysie na rynku rolno-spożywczym?
Początek roku zapowiadał rekordowe wyniki eksportu
Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych w tym roku miała być wręcz rekordowa, jednak uległo to zmianie wraz z nadejściem epidemii koronawirusa. Pomimo tego, szef resortu rolnictwa stwierdził, że sytuacja w handlu zagranicznym ulega poprawie z dnia na dzień.
Eksport rolny 2020 – do wzrostu przyczyniły się możliwości eksportowe
Na kryzysie związanym z koronawirusem najbardziej ucierpiały gałęzie rolnictwa, które uzależnione były od eksportu. Dotyczy to zwłaszcza producentów wołowiny, drobiu, wieprzowiny, a także mleka. W wyniku licznych zawirowań podrożał również transport morski.
Eksport rolny 2020 był utrudniony, jednak jak podkreśla minister Ardanowski nastąpiła szybka reakcja na wprowadzane utrudnienia:
– Bardzo szybko uruchomiliśmy specjalną zakładkę na naszej stronie internetowej o możliwościach eksportu do różnych krajów. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu naszych dyplomatów, do których apelowałem o zbieranie takich informacji z rynków zagranicznych.
O możliwościach eksportowych dowiesz się więcej w artykule – Możliwości eksportowe w czasie koronawirusa – jak je poprawić?
Wzrost eksportu, a także importu
W pierwszym półroczu 2020 r. najbardziej wzrosła (o 37 %) sprzedaż ziarna zbóż i przetworów. W konsekwencji jej wartość wynosiła 2,4 mld EUR. Warto również dodać, że dynamika wzrostu eksportu przewyższyła tempo importu, co oznacza, że dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się o 11,8 % osiągając wartość 5,4 mld EUR.
Eksport rolny 2020 – wysoka sprzedaż mięsa, tytoniu i produktów mlecznych
Oprócz ziarna zbóż i przetworów znaczącą pozycję pod względem wartości zajął żywiec, mięso, a także jego przetwory. Przychody z tej grupy towarowej stanowiły 19 % wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.
Wzrost wartości eksportu odnotowano także w przypadku tytoniu i wyrobów tytoniowych – o 18,5 %. Natomiast w przypadku produktów mlecznych wartość eksportu zwiększyła się o 2 %, do 1,2 mld EUR.
Szczegółowa analiza dostępna jest na stronie MRiRW – Eksport rolny – dobre wyniki I półrocza 2020 r.
Dodaj komentarz