Waloryzacja emerytur rolniczych według nowych zasad? Sprawdź!

Czy waloryzacja emerytur rolniczych będzie odbywać się według nowych, zmienionych zasad, które będą bardziej przychylne dla rolników? Głos w tej sprawie zabrało MRiRW, które przekazało czy zmiany zasad ustalania waloryzacji emerytur dla rolników pojawią się już wkrótce. 

Waloryzacja emerytur rolniczych to ważna kwestia dla rolników, która wymaga modyfikacji zasad. Tak uważa również KRIR, która zwróciła się do MRiRW o wprowadzenie zmian w sprawie sposobu ustalania waloryzacji emerytur dla rolników. Czy zaproponowane zmiany wkrótce wejdą w życie? Jeśli tak to kiedy? Sprawdźmy!

Waloryzacja emerytur rolniczych – zmiany jeszcze w 2022 r.?

W sprawie waloryzacji emerytur rolniczych wystąpił Zarząd KRIR kierując pismo do MRiRW w dniu 29 kwietnia 2022 r. Resort rolnictwa w odpowiedzi na to wystąpienie przekazał, że możliwość zmiany zasad ustalania waloryzacji emerytur dla rolników nastąpi jeszcze w 2022 r.

Mówiąc konkretniej resort rolnictwa poinformował, że obecnie analizuje możliwość zmiany zasad waloryzacji rolniczych emerytur. Niemniej jednak, waloryzacja emerytur rolniczych to złożone zagadnienie. Dlatego przed wprowadzeniem ewentualnych zmian i rozpoczęciem procesu legislacyjnego należy przeprowadzić pogłębione prace analityczno-studialne.

Trzeba pamiętać, że składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe tylko w niewielkim procencie pokrywają wydatki na obecne świadczenia z ubezpieczenia, a samo rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe w ponad 90 % składa się z dotacji z budżetu państwa – wyjaśnił resort rolnictwa.

13 i 14 Emerytura KRUS 2022 – dodatkowe świadczenia i nowe zasady

Oprócz tego, MRiRW przypomniał, że Parlament RP zakończył już procedowanie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dzięki wprowadzeniu tych przepisów rolnicy mogą pobierać emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa.

Ponadto, rolnicy będący na emeryturze w 2022 r. otrzymają zarówno trzynastą, jak również czternastą emeryturę z KRUS.

Natomiast waloryzacja emerytur rolniczych i zmiany z nią związane, tak jak już wcześniej wspomniano MRiRW zamierza opracować jeszcze w 2022 r.

Czytaj również: Szkody łowieckie 2022 według nowych rozwiązań. Sprawdź!

Źródło: KRIR; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 164

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar EMERYTKA pisze:

  Rewaloryzacja w ZUS nie jest wypłacana z uskładanych składek emeryta,więc traktujcie wszystkich emerytów jednakowo,podobno tak jest u nas jak zapewniają rządzący,ale prawda jest inna.Ubezpieczenie w Krusie może jest niskie,ale jakie ceny płodów rolnych takie opłaty.

 2. Avatar Emeryt KRUS pisze:

  Bardzo dobrze, że w końcu rządzący pomyślą o sprawiedliwym traktowaniu rolników, oby tylko nie skończyło się to na obietnicach i ustanowią jednolity system emerytalny dla KRUS i ZUS.

 3. Avatar Rolnik pisze:

  W ilu to procentach emerytura sędziów,prokuratorów,policjantów,wojskowych i innych mundurowych jest pokrywana z składek?

 4. Avatar Rolnik pisze:

  Ja się pytam,ile wynosi dotacja do KRUS, a ile do ZUS?
  Ja się pytam ile wynoszą świadczenia z KRUS,a ile z ZUS?