Gala – jabłka z Ukrainy się kończą

Gala w ostatnich latach zdominowała światowy handel jabłek. Nawet w Stanach Zjednoczonych ta odmiana jest na prowadzeniu od około 4 lat, detronizując Red Delicious’a. Również na Ukrainie zyskuje na popularności, przy czym jej produkcja nie jest tak duża, by pokryć zapotrzebowanie rynku. Dlatego już drugi rok z rzędu zapasy jabłek Gala wyczerpały się naszemu sąsiadowi pod koniec stycznia.

Gala na Ukrainie zastępuje stare odmiany, jednak wymiana przebiega powoli, ponieważ sadownicy starają się „wycisnąć” do cna stare sady. A w tych dominują nadal przestarzałe odmiany, takie jak Idared czy Reneta Simirenko. Sadownicy trzymają drzewa tych odmian, mimo że mają ogromne problemy ze zbytem owoców, szczególnie z ich eksportem.

Reklama

Dlaczego Gala znika z oferty sklepów na Ukrainie?

Kilku dużych producentów, którzy mają wysokiej jakości Galę, przechowuje ją w celu realizacji kontraktów eksportowych. Z kolei na

Gala

Gala jest przeznaczana na Ukrainie głównie do realizacji kontraktów eksportowych

fot. Anita Łukawska

rynku lokalnym nie ma już prawie żadnej podaży tych jabłek. Rok temu wysokiej jakości Gala była niemal nie do kupienia na ukraińskim rynku krajowym już w połowie stycznia. Jednakże w poprzednim sezonie zbiory jabłek na Ukrainie były znacznie niższe.
Obecnie tylko jedna z sieci handlowych ma w swojej ofercie Galę, jednak zapasy tego jabłka u dostawcy sieci są na wyczerpaniu. W związku z tym Gala zniknie ze sklepowych półek przed końcem lutego.

Golden Deliciuos, Granny Smith, Fuji — na liście kontrahentów

Co ciekawe, zapasy innych odmian jabłek oceniane są przez samych sadowników jako niebezpiecznie wysokie. W związku z tym nie mają oni pewności, że uda im się sprzedać wszystkie zgromadzone owoce do końca sezonu. Jednocześnie importerzy poszukują na Ukrainie głównie właśnie owoców odmian Gala. Ponadto są zainteresowani także takimi jak: Golden, Granny Smith, Red Delicious i Fuji.

Jednak ta ostatnia odmiana, zwykle najdroższa na rynku, miała w tym roku poważne kłopoty na Ukrainie. Okazało się, że warunki pogodowe w 2021 r. niezbyt dobrze przysłużyły uprawie Fuji. Z tego względu jakość jabłek pozostawia wiele do życzenia i nie nadają się one na eksport. Powoduje to, że ceny Fuji są na stosunkowo niskim poziomie.

Dużym popytem na lokalnym rynku jabłek cieszą się Red Jonaprince i Red Cheef. W 2021 r. zebrano dużo wysokiej jakości jabłek tych właśnie odmian. Obecnie te dwie odmiany dominują w eksporcie jabłek z Ukrainy.
Co ciekawe, importerzy z Białorusi są gotowi kupować jabłka nawet takich odmian, jak Idared czy Jonagold. Przyczyną tego są bardzo wysokie ceny jabłek w tym kraju po ogłoszenia embarga na owoce i samoizolacji od rynku unijnego.

Reasumując, Gala mogłaby umocnić pozycję Ukrainy jako eksportera jabłek na światowych rynkach. Na szczęście, dla polskich sadowników, Ukraińcy trzymają się starych, znanych sobie odmian, co powoduje, że nie są oni tak konkurencyjni. Niestety część polskich sadowników ma podobne podejście i dlatego polskie jabłka nie są w stanie zaistnieć na nowych rynkach.

źródło: east-fruit.com

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *