Gospodarstwa sadownicze — ich liczba kurczy się coraz bardziej

Gospodarstwa sadownicze znikają z niektórych rejonów Europy. Zmniejszającą się liczbę sadowników można zauważyć we Flandrii, prowincji Limburgia, jak również w Szlezwiku-Holsztynie.
Gospodarstwa sadownicze znikają z powierzchni niektórych rejonów Europy. Zmniejsza się liczba producentów jabłek m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii oraz we Francji. Spadająca liczba gospodarstw sadowniczych wpływa z kolei na wielkość produkcji jabłek.
Spis treści
Gospodarstwa sadownicze znikają a produkcja jabłek spada
Zmniejszającą się liczbę gospodarstw sadowniczych można zaobserwować na terenie Flandrii, gdzie w 2005 r. liczba aktywnych plantatorów jabłek wynosiła 1081. Natomiast półtorej dekady później zmniejszyła się o 40% do 638 (stan na 2020 r.). Z tego powodu łączna produkcja jabłek w tym okresie spadła z 331 635 t do 168 635 t.
Z kolei, w prowincji Limburgia jeszcze w 2005 r. było 559 plantatorów jabłek, a w 2020 r. ich liczba zmalała do 321. Również we Flandrii Zachodniej liczba sadowników zmniejszyła się o 33% z 60 do 40, podczas gdy w Brabancji Flamandzkiej spadek wyniósł 42%, co oznacza, że ubyło 173 sadowników z 297.
Produkcja jabłek w Szlezwiku-Holsztynie
Jak podaje portal Fruchthandel online, w Szlewniku-Holsztynie gospodarstwa sadownicze utrzymują się praktycznie na stałym poziomie, a w 2017 r. stanowiły 72 firmy. W tym kraju związkowym Niemiec w 2022 r. owoce są produkowane na 506 ha. Powierzchnia upraw w sadach spadła więc o około 19% od ostatniego badania przeprowadzonego w 2017 r. W tych badaniach wykazano również, że średnia wielkość gospodarstwa mierzona wielkością użytków rolnych zmalała do 7 ha, w porównaniu do prawie 9 ha w 2017 r.
Gospodarstwa sadownicze — wzrost liczby ekologicznych sadów
Większość sadów znajduje się w powiecie Pinneberg, gdzie również odnotowano spadek powierzchni sadów w ciągu ostatnich 5 lat (-7%). Obecnie 19% sadów uprawiane jest jako ekologiczne, podczas gdy w 2017 r. sady ekologiczne stanowiły 14%. W tym czasie wzrosła liczba gospodarstw ekologicznych o 4 z 19.
Sadownictwo w Szelwiku-Holsztynie nadal skupia się na jabłkach uprawianych jako owoce deserowe, wśród których dominują odmiany takie jak Elstar.
Odmiana jabłek Elstar nadal ma największy udział w powierzchni, prawie 26%, choć jednocześnie odnotowała spadek powierzchni o około 16 ha. Powierzchnia uprawy odmian Braeburn, Boskoop/Roter Boskoop i Holsteiner Cox również spadła o 50%. Z kolei nowsze w uprawie odmiany Diwa/Junami, Topaz i Wellant cieszą się coraz większą popularnością, co przekłada się na znaczne zwiększenie powierzchni — podaje portal Fruchhandel online.
Czytaj również: Pieniądze z KPO — jakie nabory o dotacje niebawem ruszą? Sprawdź!
Źródło: Fruchthandel online
