Imprezy kulinarne promują rolników

Od kilku lat w kalendarzu regionalnych imprez na Warmii i Mazurach swoje stałe miejsce ma cykl imprez kulinarnych, które odbywają się w różnych miastach regionu od wiosny aż do jesieni. Ich ideą jest promocja żywności wysokiej jakości, a także jej producentów, przede wszystkim rolników.

Cykliczne imprezy kulinarne są okazją do zaprezentowania umiejętności kucharzy – zarówno zawodowców, jak i amatorów. Przyrządzają oni dania oparte na naturalnych, regionalnych składnikach pochodzących od lokalnych dostawców. Każda impreza jest inna tematycznie i promuje inną kategorię żywności – mleko, drób, mięso wieprzowe i wołowe, ryby oraz produkty zbożowe.

imprezy kulinarne

Jedną z warmińsko-mazurskich imprez kulinarnych jest Święto Indyka.

– Ten jedyny w swoim rodzaju cykl przedsięwzięć, niezwykle ważnych dla całej branży rolników i przetwórców żywności, stanowi wspaniałą okazję do zaprezentowania dziedzictwa kulinarnego regionu – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Jest to miejsce spotkań znawców i miłośników kuchni regionalnej i tradycyjnej.

W imprezach kulinarnych biorą udział właściciele gospodarstw agroturystycznych, a także rolnicy, którzy oprócz produkcji żywności zajmują się jej przetwarzaniem. Dla uczestników imprez jest to natomiast doskonała okazja do degustacji tradycyjnych, regionalnych produktów, które zarówno pod względem smaku, jak i jakości mocno różnią się od żywności, która jest sprzedawana na masową skalę.

Planując wypoczynek na Warmii i Mazurach, warto więc zarezerwować sobie czas na odwiedzenie którejś z imprez pełnych smaku. Najbliższe kulinarne imprezy to:

  • Święto Indyka (26 czerwca w Nowej Wsi koło Iławy),
  • IX Mazurski Festiwal Rybny (9 lipca w Mikołajkach),
  • Regionalny Festiwal Drobiu (10 lipca w Nidzicy)
  • oraz Mazurskie Święto Kaszy (16 lipca w Kętrzynie).

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *