Indeksacja emerytur rolniczych – czy jest szansa na podwyżkę świadczeń?

Indeksacja emerytur rolniczych. Podczas ósmego posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych Zarząd złożył wniosek o indeksację emerytur rolniczych. Czy wniosek zostanie przyjęty, a emerytura będzie podwyższona? Sprawdźmy!

W lipcu 2021 r. samorząd rolniczy wystąpił do ministra rolnictwa – Grzegorza Pudy o wprowadzenie podwyżki wszystkich świadczeń emerytalnych. KRIR skierował wniosek o indeksację emerytur rolniczych, ze względu na coraz wyższe koszty utrzymania, które dotykają również rolników będących na emeryturze.

Indeksacja emerytur rolniczych z powodu rosnących cen

Przypomnijmy, że inflacja od kilku miesięcy utrzymuje stały poziom zbliżonym do 5 %. To z kolei świadczy o kolejnych podwyżkach cen np. za żywość i paliwo. Rosnące ceny szczególnie paliwa przyczyniają się do wzrostu wszystkich pozostałych kosztów związanych z utrzymaniem.

Powoduje to ubożenie mieszkańców wsi i wykluczenie społeczne, zwłaszcza osób starszych – podkreśla KRIR.

Waloryzacja emerytur 2021 niewiele pomogła

Indeksacja emerytur rolniczych jest konieczna, ponieważ przeprowadzona w marcu 2021 r. waloryzacja w niewielkim stopniu poprawiła sytuację rolników na emeryturze.

Przypomnijmy, że 15 lutego 2021 r. prezes KRUS, Aleksandra Hądzik zapowiedziała, że kwota emerytury rolniczej wzrośnie o 4,24 %, przez co będzie wynosić 1013, 63 zł. Kwota emerytury jest na tyle niska, że świadczenie podlega podwyższeniu z urzędu do kwoty 1250,88 zł. Czyli do kwoty najniższej emerytury pracowniczej.

Warto również podkreślić, że ta kwota jest taka sama jak kwota renty socjalnej. Jednak nie należy zapominać, że emeryturę rolniczą otrzymują osoby, spełniające określone wymagania. Aby ją otrzymać należy przepracować w gospodarstwie, a także podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat, a często nawet przez 40 lat.

Pozostają jeszcze rolnicy który nie otrzymali podwyższonych świadczeń do kwoty 1250,88 zł. Są to osoby które otrzymują wcześniejsze emerytury, mają zawieszone emerytury ze względu na prowadzenie działalności rolniczej, a także osiągały przychody z tytułu zatrudnienia. Do tego grona zaliczają się również emeryci, którzy pobierają tzw. świadczenie zbiegowe.

Każdy z tych przykładów wskazuje na to, że indeksacja emerytur rolniczych jest konieczna.

Tego zdania są również przedstawiciele KRIR: – Zdaniem delegatów Krajowej Rady konieczna jest podwyżka wszystkich świadczeń emerytalnych, co najmniej do kwoty najniższej emerytury pracowniczej wynoszącej 1.250,88 zł i zwaloryzowanie ich o stopień inflacji.

Czytaj również: Wcześniejsze emerytury dla rolników będą możliwe? Sprawdź!

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 48

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *