Tegoroczna susza nie będzie miłym wspomnieniem dla polskich rolników. Pozostawiła po sobie wiele negatywnych skutków. Jak wysoka temperatura w okresie żniw wpłynęła na rynek zbóż?
Susza dała o sobie znać
Trudne warunki pogodowe w okresie żniw przełożyły się na dużo słabszą jakość plonów. Choć zbiory odbyły się w sprzyjającej pogodzie, ziarno nierzadko było zbyt suche. Tegoroczne plony nie były ponadto obfite, co negatywnie wpłynęło na cały rynek zbóż.
W porównaniu z poprzednim rokiem zmalała produkcja wszystkich zbóż, w tym najbardziej: pszenżyta, owsa i pszenicy. W 2018 r. zbiory wyniosły 26,7 mln ton, czyli o około 16% mniej niż w 2017 r. Spadek wynikał przede wszystkim z niższych, na skutek suszy, plonów.
Warto również wspomnieć o zapasach, które zmalały o 4,1% i wyniosły 498 mln ton. Pomimo spadku, nadal utrzymują się jednak na bezpiecznym poziomie.
Rynek zbóż: wzrost cen
Spadek zbiorów nie pozostał bez wpływu na ceny. Druga połowa sezonu wiązała się ze znacznymi podwyżkami na krajowym rynku. W sierpniu, w porównaniu z czerwcem, najbardziej podrożały pszenica (o 9,6%, do 752 zł/t) i żyto (o 7,9%, do 627 zł/t).
Był to również wynik zmniejszenia krajowych zasobów zbóż. Według szacunków IERiGŻ, na przełomie lat 2018 i 2019 mogą one odnotować aż 10% spadku. Konsekwencją będą malejące obroty, szczególnie w handlu ziarnem i produktami przemiału. Eksport zbóż i ich przetworów może wynieść 3,3 mln ton. Natomiast import umiarkowanie wzrośnie, do 2,4 mln ton.
Ceny wciąż idą w górę
W 2018 r., w porównaniu z rokiem poprzednim, zwiększyły się ceny detaliczne pieczywa i wyrobów zbożowych. Drożały one dużo szybciej niż większość produktów żywnościowych. Łącznie ceny podniosły się średnio o 2,4%.
Najbardziej, bo o ponad 3%, podrożały mąka pszenna i pieczywo. Nie można zapomnieć także o pizzy i innych produktach mącznych, które zaliczyły zwyżkę cenową o ok. 2,3%. Wszystko wskazuje na to, że w grudniu oraz na początku 2019 r. ceny nadal będą wzrastać.
Artykuł opracowany na podstawie raportu „Rynek zbóż. Stan i perspektywy”, nr 55/2018, IERiGŻ – PIB, Warszawa 2018.
Dodaj komentarz