Jak sprawdzić żywotność roślin? Zimowy raport z pola

Jak sprawdzić żywotność roślin po zimie? Zapraszamy na kolejny odcinek Raportu z Pola, w którym zwracamy uwagę na kondycję roślin pod okrywą śnieżną. Nagranie zrealizowano 16 lutego na Dolnym Śląsku, w pobliżu Kątów Wrocławskich. W całej okolicy panowała wówczas jeszcze mocno zimowa aura.

Od początku lutego na Dolnym Śląsku temperatura utrzymywała się na bardzo niskim poziomie. W zależności od miejsca i pory wahała się od -3 do nawet minus 15 stopni Celsjusza. Okoliczne pola pokrywała obfita warstwa śniegu. To właśnie śnieg w połączeniu z mrozem odgrywa kluczową rolę jeżeli chodzi o przyszłość ozimin.

Stan plantacji zbóż

Na czas realizacji materiału plantacje zbóż prezentowały się bardzo różnie. W niektórych regionach Polski nie ma okrywy śnieżnej, a temperatury dobowe utrzymują się na bardzo niskim poziomie.

Jak sprawdzić żywotność roślin po zimie

Jak sprawdzić żywotność roślin po zimie? Najprościej jest wykonać test przezimowania.

fot. Daniel Biernat

Jak wiadomo jednym z istotnych czynników wpływających na plonowanie są warunki pogodowe. Przede wszystkim przebieg zimy oraz suma opadów atmosferycznych.

Pod okrywą śnieżną, tak jak na tym polu, pszenica poradzi sobie nawet przy bardzo niskich temperaturach. O ile pod śniegiem jest zamarznięta gleba, a z tym bywa różnie.

Niestety w miejscach gdzie brakuje okrywy śnieżnej, mróz i silne wiatry mogą wyrządzić duże szkody na polu już przy temperaturze minus pięciu stopni. Natomiast już dziś (23.02.2021 r) możemy powiedzieć, że zgodnie z prognozą sprzed tygodnia mrozy odpuściły i weszliśmy w okres przedwiośnia. To dobry czas, aby sprawdzić żywotność roślin, dzięki temu poznamy skalę uszkodzeń.

Jak sprawdzić żywotność roślin?

Zanim staniemy przed dylematem czy zaorać pole i posiać rośliny jare warto zrobić test przezimowania zbóż ozimych. Ocenę przeprowadzamy zaraz po tym jak odpuszczą mrozy lub z pól zniknie okrywa śnieżna.

Jak sprawdzić żywotność roślin po zimie? Należy wykonać test, który jest bardzo prosty. W punktach podajemy jak go przeprowadzić.

  1. Wykopujemy rośliny z miejsc, które naszym zdaniem mogą być w najgorszym stanie.
  2. Oczyszczamy rośliny i usuwamy wszystkie pędy na wysokości 2-4 cm, powyżej węzła krzewienia.
  3. Odcinamy także cały system korzeniowy.
  4. Następnie tak przygotowane rośliny rośliny umieszczamy na gazie lub bibule i zawijamy je do środka.
  5. Rośliny zwilżamy wodą i przenosimy do pomieszczenia o temperaturze od 22 do 25 stopni.
  6. Odczekujemy pełną dobę i weryfikujemy.

Po upływie 24 godzin jeżeli rośliny wykazują dobry lub bardzo dobry wigor, czyli w sytuacji kiedy mamy przyrost na poziomie od 5 do 9 mm i więcej, warto taką plantację zachować i dalej pracować nad poprawą jej kondycji.

Regeneracja roślin po zimie

Regeneracja roślin po zimie jest prostsza z wykorzystaniem biostymulatora Kaishi®

fot. Daniel Biernat

Regeneracja roślin po przymrozkach

Po trudnych warunkach zimowych produktem godnym polecenia jest Kaishi® od firmy Sumi Agro Poland.  Biostymulator Kaishi® to rozwiązanie wspierające proces regeneracji rośliny po wystąpieniu stresów abiotycznych, np. związanych z niską temperaturą. Kaishi® zawiera wysoką koncentrację wolnych L-aminokwasów (biologicznie czynnych) wytwarzanych z surowca pochodzenia roślinnego. Działanie produktu Kaishi® stymuluje wzrost i rozwój roślin uprawnych, wspomaga rozwój systemu korzeniowego i części nadziemnej rośliny. Ponadto zwiększa efektywność zabiegów ochrony roślin i dokarmiających oraz przyśpiesza regenerację roślin po zimie.

Badania potwierdzające skuteczność Kaishi®

Trzyletnie badania na UP Wrocław wskazały pozytywny  wpływ biostymulatora Kaishi® na indeks zieloności liści, rozkrzewienie efektywne,  liczbę i długość kłosa, a w efekcie końcowym także na plon nasion. Stwierdzono również wpływ na jakość uzyskanych nasion w tym wyraźnie wyższą zawartość białka. Badania przeprowadzone z wykorzystaniem biostymulatora Kaishi® w uprawie pszenicy ozimej potwierdzają jego pozytywny wpływ na plon oraz parametry jakościowe.

Regeneracja roślin po przymrozkach

Regeneracja roślin po przymrozkach z wykorzystaniem biostymulatora Kaishi® została potwierdzona badaniami

fot. Sumi Agro Poland

Podsumowując nasze dzisiejsze filmowe, polowe spotkanie, po pierwsze wiemy jak sprawdzić żywotność roślin po zimie. Po drugie dowiedzieliśmy się, że jeśli stan roślin nie jest zadowalający i niskie temperatury zaszkodziły roślinom, to możemy skorzystać z rozwiązania stymulującego ich rozwój. Rozwiązanie z zastosowaniem biostymulatora Kaishi® pomaga odrodzić się roślinie po przebytym stresie abiotycznym.

Oglądaj również – Przezimowanie upraw

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum
yacenty
Zapraszam do dyskusji w temacie https://www.agrofoto.pl/forum/topic/286338-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2021/ zobacz więcej »
galan99
Co będę ukrywał najebałem się i naskrobałem że sam nie dowierzam co to ma być wiec mój błąd i jeszcze raz sory . zobacz więcej »
jahooo
Galan, przynajmniej uczciwie stawiasz sprawę z tymi % i się przyznajesz, że mogłeś palnąc głupotę, a nie idziesz w zaparte jak co niektórzy zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *