Jak ubezpieczyć uprawy? Polscy rolnicy w blokach startowych

Przywrócić godność rolnikom, tak brzmi najnowszy przekaz premiera RP. Bez wątpienia, w tej kwestii jest dużo do zrobienia. Chociażby sprawa ubezpieczeń. Kwietniowy nabór na ubezpieczenie upraw rolnych trwał w niektórych firmach ubezpieczeniowych zaledwie kwadrans. Jak ubezpieczyć uprawy, aby skorzystać ze zmniejszającej się z roku na rok dotacji z budżetu państwa?

Jeśli korzystamy z dopłat bezpośrednich jesteśmy zobowiązani do ubezpieczenia przynajmniej 50% swoich upraw. Zmniejszające się dotacje do ubezpieczeń rolniczych stawiają wielu rolników w trudnej sytuacji. Interwencję w tej sprawie u premiera podejmuje Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jaka będzie decyzja rządu?

Przeczytaj również: Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych – premier zapowiada wielki program

Jak ubezpieczyć uprawy? Wniosek KRIR o dopłaty

Biorąc pod uwagę absurdalną sytuację związaną z ubezpieczeniem upraw Zarząd KRIR wnioskuje do premiera o interwencję. Związkowcy domagają się zwiększenia limitu środków przeznaczonych na dopłaty do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych.

Faktem jest, że wszyscy rolnicy, mają obowiązek ubezpieczenia 50% upraw. W tej sytuacji powinni mieć możliwość skorzystania z ubezpieczenia objętego dopłatami do składek z budżetu państwa. Podstawą jest ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Ponadto, związkowcy zwracają uwagę, że powtarzające się od kilku lat zbyt szybkie wyczerpywanie limitu środków na dopłaty powoduje stresy i niepokoje wśród rolników.

Jak ubezpieczyć uprawy bez dofinansowania z budżetu?

Rząd RP, troszcząc się o rodzime rolnictwo, zapowiada z wyprzedzeniem, że w tym oraz kolejnym roku nie będzie środków finansowych na pomoc w przypadku ewentualnych szkód w rolnictwie spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tymczasem ta kuriozalna sytuacja ma trwać do momentu wprowadzenia nowego systemu ubezpieczeniowego. Mając to na uwadze KRIR postuluje, że konieczne jest zabezpieczenie środków finansowych na subsydiowanie ubezpieczeń dla zachowania bezpieczeństwa gospodarstw, w których wystąpią straty.

Kary za brak wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia upraw

Rolnik nieposiadający obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych otrzymuje karę w wysokości 2 euro za każdy nieubezpieczony hektar. Kary nie stosuje się wobec rolników wówczas, gdy otrzymają pisemną odmowę ubezpieczenia przez co najmniej dwa zakłady ubezpieczeń. Mowa tu o towarzystwach, które zawarły z ministrem rolnictwa umowy w sprawie dopłat.

Gdzie i jak ubezpieczyć uprawy?

Na wypadek, gdyby któryś z gospodarzy zapomniał przypominam, że rolnik ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia upraw z towarzystwem, które podpisało z ministrem rolnictwa umowę w sprawie dopłat. Są to:

  • Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A.,
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”,
  • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
  • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
  • InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie upraw jest ubezpieczeniem majątkowym, w którym do 65% składki za polisę dotuje budżet państwa. Jeśli producenci rolni pobierają dopłaty bezpośrednie, ubezpieczają minimum połowę swoich upraw. Tylko po co rolnikom ta wiedza, skoro nie mogą liczyć na dopłaty do polisy? No to jak ubezpieczyć uprawy?

Premier za rolnictwem murem?

Z całym sercem, z całą mocą, jako jedno z najważniejszych moich zadań stawiam przed sobą, przed rządem, wpieranie polskiego rolnictwa poprzez programy finansowe, infrastrukturalne – zapewniał w Będkowicach premier. Jedną ze zmian legislacyjnych ma być „ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym”. Jak rozumieć te zapewniania, skoro sprawa ubezpieczeń kuleje?

Minister rolnictwa o godności i bezpieczeństwie rolnika

Ubezpieczenia? Kary? Dopłaty? Rolnik będzie i bezpieczny, i zadowolony i… Skąd ta pewność? O zbliżającej się idylli polskiej wsi zapewnia rolników również minister rolnictwa.

To ustawa, która tak naprawdę ma przywrócić pewną godność, godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwo rolnym, po to, aby rolnicy mogli czuć się bezpiecznie, aby byli przekonani o tym, że ich działalność w terenach wiejskich przynosi efekty nie tylko im, ich rodzinom, ale również wszystkim Polakom i wszystkim konsumentom – ujawnił na debacie w Balicach minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Krótko mówiąc, nie mam pytań! Wróćmy jednak do sprawy ubezpieczeń upraw.

Ubezpieczenie upraw rolnych z problemami

Jak ubezpieczyć uprawy, gdy zawodzą stosowane do tej pory mechanizmy? Po pierwsze wychodzi na to, że w obecnej sytuacji rolnicy mogą… nie ubezpieczać i płacić karę. Po drugie, pokryć wydatki związane z ubezpieczeniem z własnych funduszy, o ile nas na to stać. Jednak mamy nadzieję, że interwencja KRIR zmieni obecną zagmatwaną sytuację, przyniesie spodziewane efekty i przywróci na wsi normalność, chociaż w sprawie ubezpieczeń.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 16

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Endriu pisze:

    Dla szybkich??? W tym roku ubezpieczenia z dotacjami trwały…. kilkanaście minut i koniec (tak było w PZU). A bez dotacji jeden dzień. Normalnie śmiech.