Jak zwiększyć plon kukurydzy?

Choć żniwa kukurydzy były opóźnione, miniony sezon można uznać za udany. Sprawdź, co miało wpływ na wydajność kukurydzy z hektara na trudnych stanowiskach.

Dziś zabieramy Was do Starowic Dolnych na Opolszczyźnie. To tu na 850 hektarach gospodaruje pan Dariusz Gajewski, a ok. 200 hektarów z tego areału stanowi uprawa kukurydzy. W ubiegłym sezonie zasiano kukurydzę LG 31.250. To odmiana średnio wczesna o FAO 250, przeznaczona zarówno do uprawy na ziarno, jak i na kiszonkę.

Jak zwiększyć plon kukurydzy? Zobacz film:

Kukurydza, którą wybrał pan Grzegorz, to odmiana specjalnie wyselekcjonowana, należąca do odmian z programu hodowlanego Hydraneo. Oznacza to, że lepiej sobie radzi z warunkami stresowymi, takimi jak okresowe niedobory wody. Cecha ta zdecydowanie uwidoczniła się w ubiegłym sezonie. Kukurydza poradziła sobie bowiem dobrze w trudnych warunkach. – Przedstawiciel Limagrain polecił mi odmianę 31.250. Testowaliśmy na dwóch zaprawach – mówi właściciel gospodarstwa. Jak ocenia rolnik, efekt było widać bardzo ładnie na początku, w fazie 3 czy 5 liści, gdzie system korzeniowy był 100% bardziej rozbudowany.

Jaka była wydajność kukurydzy z hektara?

Jak mówi Jakub Kamola z Limagrain Polska, gospodarstwo pana Dariusza Gajewskiego jest innowacyjne. Przede wszystkim nie boi się próbować innych rozwiązań oraz testować nowości. Odmiana kukurydzy 31.250 była uprawiana w dwóch wariantach: na standardowej zaprawie oraz na nowym biostymulancie Starcover. Jak podkreśla rolnik, przełożyło się to na wydajność kukurydzy z hektara. Mianowicie przy wilgotności 29–30% oscylował na poziomie 14–14,5 t/ha. System korzeniowy spowodował lepsze odżywienie rośliny. Warto zaznaczyć, że gleba na tamtejszych areałach to 4 klasa, 4A i 4B. – Miesiąc po siewie odwiedziliśmy wspólnie to pole, gdzie zasialiśmy odmianę na dwóch innych zaprawach, i sprawdzaliśmy, jak biostymulant Starcover wpływa na system rozwoju korzeniowego. Różnicę było widać gołym okiem. Odmiany zaprawione Starcoverem lepiej się ukorzeniły, lepiej się rozwijały. Rośliny szybciej rosły do górę – opisuje ekspert Limagrain Polska.

jak zwiększyć plon kukurydzy

Rośliny lepiej się ukorzeniły, lepiej się rozwijały, co z pewnością miało wpływ na wydajność kukurydzy z hektara

fot. Limagrain Polska

Jak zwiększyć plon kukurydzy w nadchodzącym sezonie?

Gospodarz nie kryje zadowolenia z ubiegłego sezonu. – W przyszłym sezonie planujemy zasiać około 180 hektarów kukurydzy. Na pewno zasiejemy kukurydzę Limagraina, odmianę 31.250. Serdecznie polecam moim kolegom, rolnikom, plantatorom siew tej kukurydzy – stwierdza Dariusza Gajewskiego. – Będziemy również próbować odmianę o wyższym FAO. Zdecydujemy się również w tym roku zasiać tutaj na gospodarstwie odmianę Limagrain LG 31.330 o FAO280, która jest czystym dentem i zobaczymy, jak ona sobie poradzi na tym polu – mówi Jakub Kamola z Limagrain Polska.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 25

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *