Jaka cena koszenia zboża kombajnem 2023?

Cena koszenia zboża interesuje wszystkich rolników, którzy nie posiadają sprzętu do jego zbioru lub chcą powierzyć tę pracę profesjonalistom. Jakie będą stawki za zbiór zboża kombajnem 2023?

Cena: Pszenica konsumpcyjna

796.88 zł
0.75%
Zobacz aktualne ceny

Cena koszenia zboża to nie tylko koszt paliwa czy amortyzacji sprzętu. To także koszt pracy operatora kombajnu, od którego zazwyczaj wymaga się odpowiednich kwalifikacji i uprawnień. Ponadto z uwagi na charakter pracy operator kombajnu musi się wykazywać dużą dyspozycyjnością. Jednakże mimo to, że wszystko drożeje, w tym roku stawki godzinowe pracy kombajnistów nie wzrosły zbyt mocno.

Koszty obsługi kombajnu wyższe niż przed rokiem

Cena koszenia zboża kombajnem utrzymuje się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. Taniej nie będzie. Ściślej mówiąc, na jej wysokość wpływają takie czynniki jak m.in. cena paliwa, która choć wysoka, jest niższa od tej z ubiegłego roku. W dużo większym stopniu na ceny wpłynęła zmiana stawki wynagrodzenia minimalnego, a także koszty części zamiennych czy innych materiałów eksploatacyjnych.

Jaka cena koszenia zboża 2023?

Dlatego w zależności od województwa usługa koszenia zboża waha się w granicach od 450 do 600 zł/ha. Taki rozrzut cen w tym roku można zaobserwować w np. województwie zachodniopomorskim. W województwie pomorskim ceny wahają się od 500 do 550 zł/ha. Z kolei przeciętną stawkę na poziomie 500 zł/ha zapłacimy m.in. w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim czy lubelskim.

Wybór usługodawców w internecie jest bardzo duży, jednak z reguły w tych ofertach „cena jest ustalana indywidualnie” lub „więcej informacji na telefon”.

Wyższe stawki dotyczą usługi koszenia kombajnem zaopatrzonym w sieczkarnię do słomy. W tym przypadku stawka wynosi 520–600 zł/ha.

Jaka stawka godzinowa kombajnisty? A jaka miesięczna?

Sama praca kombajnisty w tym sezonie to zazwyczaj 35–60 zł brutto za godzinę pracy.
Jednakże poszukiwani są też kombajniści z doświadczeniem do pracy na cały etat. W jednej z ofert na umowę zlecenie proponowana stawka związana z pracą na kombajnie Class Tucano oraz dodatkowo jako traktorzysta to 10–20 tys. zł miesięcznie brutto. Jednakże to prawdopodobnie jedna z najwyższych ofert w Internecie. W innych ofertach stawki przy pracy na pełny etat wahają się a granicach 5–10 tys. zł brutto.

Czytaj również: Kiedy zbiory rzepaku 2023? Jaka prognoza?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 92

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

DOPŁACAMY 80 ZŁ netto*Kup teraz Maksymalna wydajność z uprawy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Rolnik pisze:

  jak zboże 3/4ceny taniej to i kombajny też – logiczne chyba 🤔

 2. Rolnik16 pisze:

  tona zboża 600zł i za usługe 600 a nawozy po 5000 brawo do czego doprowadziło rozdawnictwo pieniędzy w Polsce.. w pole orac i siać osłem bo na nic rolnika nie będzie stać taką nam biedę sponsorują.

 3. Marcin Sokół pisze:

  przy takiej cenie zboża to trzeba się zastanowić czy je kosic wigilię na 5/6 klasie ziemi

 4. Rafał pisze:

  Od 30 zł??
  30 zł na godzinę płaciliśmy kombajniscie już poonad 10 lat temu, i to było liczone od wejścia kombajnisty na podwórko do wyjścia

 5. RolnikPodlasie pisze:

  Taki stan rzeczy, że więcej dokładasz do interesu niż wyjmujesz.