Jaki ciągnik wybrać: 4-cylindrowy czy 6-cylindrowy?

Sercem każdego traktora jest silnik. Wielu rolników zastanawia się, jaki ciągnik wybrać – czy wystarczy „czwórka”, a może warto dopłacić do „szóstki”? Sprawdziliśmy opinie na ten temat.

Jednym z głównych czynników wpływających na żywotność maszyny jest wytrzymałość zamontowanego w niej silnika. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem poznać jego szczegółową specyfikację. Zdarza się, że dany producent oferuje modele o podobnej mocy i momencie obrotowym, ale różniące się od siebie liczbą cylindrów. Warto więc dowiedzieć się, jaka opcja najlepiej spełni nasze potrzeby i oczekiwania.

Najważniejszy silnik, czyli jaki ciągnik wybrać?

Wiele zależy od rodzaju zadań, do jakich będzie wykorzystywany traktor. Dobrym rozwiązaniem wydaje się więc oddanie głosu osobom, które na co dzień użytkują te maszyny. Jak czytamy na forum rolniczym AgroFoto.pl, ciągniki z 4-cylindrowym napędem są lżejsze i zwrotniejsze. Zazwyczaj również mniej palą. Ze względu na wszechstronność zastosowania, świetnie sprawdzą się w niewielkich gospodarstwach rodzinnych jako główny koń pociągowy.

Użytkownik Krzysiu nie ma wątpliwości, jaki ciągnik wybrać. Jego zdaniem obciążenie „czwórki” to nie problem. Robertbara dodaje: Nie żałuję zakupu 4-cylindrowca jako ciągnika do wszystkich prac, łącznie z ładowaczem czołowym. 6- na pewno nie zmieściłbym się w oborze. A i przeglądy, litry oleju mniejsze, a przy lekkich pracach zaoszczędzi więcej.

Z kolei traktory z 6 cylindrami pod maską będą niezastąpione w ciężkich pracach polowych. Wiąże się to z ich większą masą i szerszym rozstawem osi. Zdaniem rolników powinny znaleźć się w parku maszynowym każdego większego gospodarstwa. Jak zauważa Agrofotowicz Caseon, „czwórka” mogłaby nie poradzić sobie np. z pięcioskibowym pługiem. Przy pełnym obciążeniu 6 cylindrów górą – zgadza się Inwi. Warto jednak pamiętać, że nowoczesna technologia produkcji coraz bardziej niweluje różnice pomiędzy cztero- i sześciocylindrowcami.

Po tym, jak już zdecydujemy, jaki ciągnik wybrać, musimy nauczyć się o niego dbać. Jak bowiem pisze Szczewko, dobra czwórka czasami wymiata zajechaną szóstkę. Dowiedz się więcej z artykułu: Silnik w ciągniku: czy musi błyszczeć?

Polecane ciągniki rolnicze

agritrac rejestracja ciągników

Narzędzie AgriTrac to branżowy standard, służący do analiz sprzedaży ciągników rolniczych.

Silnik to nie jedyna kwestia, jaka przychodzi nam do głowy, gdy zastanawiamy się, jaki ciągnik wybrać. Pomocne w podjęciu decyzji z pewnością okażą się najświeższe informacje na temat rynku tych maszyn. Liderem jakości w tym zakresie jest narzędzie AgriTrac, które dostarcza sprzedawcom i producentom danych dotyczących Polski i wielu krajów Europy. Aby być na bieżąco, czytaj blog AgriTrac.

Polecamy pozostałe artykuły o tym, jaki wybrać ciągnik.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 16

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *