Silnik w ciągniku: czy musi błyszczeć?

Mycie silnika po sezonie to dobry nawyk, który może być wstępem do diagnostyki w ciągniku. Jak zatem skutecznie umyć silnik?

Część rolników niespecjalnie dba o swój ciągnik. Jeśli już myją, to tylko z zewnątrz, natomiast rzadko zaglądają do silnika. Inni z kolei, wręcz do przesady myją i pucują na błysk jego części. Zapytaliśmy zatem ekspertów: Czy należy czyścić silnik w ciągniku i jak to robić?

Niestety silnik w ciągniku szybko i łatwo się brudzi. Praca w warunkach dużego zapylenia lub jazda po grząskim polu pozostawia dużo zanieczyszczeń, które są widoczne nie tylko na karoserii maszyny, ale także pod jej maską. Jak zatem pozbyć się brudu i czy warto myć silnik wodą?

silnik w ciągniku

Źródło: AgroFoto.pl, toficku-1999

Czy warto myć silnik?

Co do samego mycia silnika zdania są podzielone. Część rolników wyznaje zasadę, że o silnik należy zadbać przy naprawie i generalnym remoncie, inni zaś uważają, że silnikowi nie zaszkodzi posezonowe mycie przy okazji czyszczenia karoserii. A co na to eksperci?

Za mycie silnika warto zabrać się zaraz po skończonych pracach, kiedy zabrudzenia jeszcze nie zaschły.

Józef Bartoszyk z Ligoty Małej

– O silnik w ciągniku trzeba dbać, ale umiejętnie i nie tylko przy okazji naprawy. Pamiętajmy, że czysty silnik to części na widoku. W zatłuszczonym i zabrudzonym silniku nie zawsze można zobaczyć źródło awarii – tłumaczy Józef Piskurski, mechanik z 30-letnim stażem z Leszna.

Myjka i woda?

 Wielu rolników myje ciągniki wodą o od góry do dołu, nie myśląc o silniku. Jednak sama woda nie usunie wszystkich zaschniętych i tłustych zabrudzeń. Jestem zwolennikiem mycia silników specjalnymi płynami, piankami, które kupimy nawet na stacji benzynowej. Nie niszczą one podzespołów, nie powodują korozji. Przy ich użyciu należy uważać jedynie na elementy aluminiowe, które powinny mieć jak najkrótszy kontakt z taką pianą – mówi mechanik.

silnik

Źródło: AgroFoto.pl, Przemek15

Prawie każdy rolnik posiada jednak w swoim gospodarstwie myjkę wysokociśnieniową, która szczególnie przydaje się do mycia karoserii maszyn. Można nią również rozpylać niektóre preparaty przeznaczone do mycia silnika i w ten sposób dokładnie pokryć wymagające oczyszczenia powierzchnie.

– Po skończonym sezonie wyciągam z garażu Karchera i myję ciągnik. Kiedy maszyna już wyschnie, biorę się zaś za czyszczenie silnika. Silnik czyszczę starym sposobem za pomocą: benzyny, pędzla i ścierki. Po takim czyszczeniu silnik błyszczy, a ja jestem w stanie zobaczyć źródło wycieku oleju, co zdarza się dosyć często przy moim 20-letnim Zetorze  mówi Tomasz Gerlach z Łukowa (powiat obornicki), właściciel 57-hektarowego gospodarstwa rolnego o specjalności produkcja zbóż.

Jednak co rolnik, to metoda!

silnik

Źródło: AgroFoto.pl, Toma

– Do mycia silnika używam specjalnych preparatów, które rozpylam za pomocą myjki. Kiedyś myłem silnik rozpuszczalnikiem, a nawet trocinami, a potem spłukiwałem wodą, ale te nowoczesne preparaty są skuteczniejsze – mówi pan Józef Bartoszyk z Ligoty Małej (pow. oleśnicki), rolnik prowadzący 25-hektarowe gospodarstwo rolne nakierowane na chów trzody chlewnej.

O czym warto pamiętać, myjąc silnik?

– Planując mycie ciągnika wodą, szczególnie silnika dobrze jest zabezpieczyć alternator. Warto także zabrać się za to zaraz po skończonych pracach, kiedy zabrudzenia jeszcze nie zaschły. Po myciu powinniśmy pozostawić ciągnik pod dachem w przewiewnym miejscu, by dobrze obeschły poszczególne elementy silnika. Pamiętajmy ponadto, by nie myć ciągnika przed mrozami – dodaje pan Bartoszyk.

Mycie silnika po sezonie to dobry nawyk, który może być wstępem do przeprowadzenia diagnostyki w ciągniku. Na czystym silniku łatwiej bowiem zauważyć wszelkie nieprawidłowości i zlokalizować miejsce awarii.

Komentarze

Przygotowanie kombajnu do żniw – przegląd krok po kroku

W czasie zbiorów nie możemy pozwolić sobie na opóźnienia związane z awariami kombajnu. Zobacz, co mogłeś przegapić przygotowując maszynę do żniw.

21 czerwca 2017

Mechanizacja obory i produkcji mleka – wzrost dochodów i pracy mniej

Jakie są warunki osiągnięcia sukcesu w produkcji mleka? Od czego zależą dochody? Czy trzeba się bać kredytów i PROW-u?

20 czerwca 2017

Zespół młócący w kombajnach klawiszowych

Kombajny zbożowe najczęściej wyposażane są przez producentów w klasyczny zespół młócący oraz klawiszowy system separacji ziarna.

25 czerwca 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij