Jakie prace polowe w listopadzie warto wykonać?

Jakie prace polowe w listopadzie warto wykonać?

Prace polowe w listopadzie i końcówka roku to świetny czas na poprawienie struktury gleby oraz przygotowanie jej do kolejnego sezonu.

Prace polowe w listopadzie często koncentrują się na poprawienie struktury gleby oraz przygotowaniu jej do kolejnego sezonu. Rolnicy kończą zbiory kukurydzy, siew ozimin, nawożenie oraz uprawki przedsiewne. Jednak to nie koniec prac, które trzeba wykonać na polu jesienią jeszcze przed zimą.

 

Jakie prace polowe w listopadzie?

Listopad w polu to końcówka prac polowych. Jeśli zaaplikowano nawozy naturalne, a najlepszą porą na ich stosowanie jest jesień, to dobrze jest go przeorać. Przypominamy w tym miejscu, że nawozy naturalne w postaci płynnej lub stałej, (obornik, gnojówka, gnojowica) można stosować w terminie od 1 marca do 30 listopada. 

Stanisław Leń, z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu

Stanisław Leń, z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu

W listopadzie należy dokończyć zbór roślin okopowych, kukurydzy i warzyw gruntowych.  Jeśli warunki pogodowe sprzyjają można wykonać zabieg przeciw miotle zbożowej. Ponadto warto po zbiorze kukurydzy wykonać orkę i zabiegi rozdrabniania resztek pożniwnych. Zabieg ten ma przede wszystkim poprawić strukturę gleby. Warto pamiętać, że sucha masa resztek pożniwnych może stanowić schronienie dla larw omacnicy prosowianki.

Stanisław Leń, z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu podkreśla – Jesteśmy na polu kukurydzy, które jest po zbiorze, który odbył się niedawno. Na polu wykonano orkę, w części jest też wykonany zabieg mulczowania czyli rozdrobnienia resztek pożniwnych, która może przechowywać się na korzeniach. Jeżeli będziemy np. siać w monokulturze no to przyszłe zbiory mogą okazać się niskie, dlatego też sądzę,  że jeżeli mamy uprawiać to uprawiajmy zgodnie z płodozmianem czyli fizycznie powinna zostać posadzona nie kukurydza tylko pszenica lub jęczmień jary.

Pszenica ozima listopad system korzeniowy

Pszenica ozima listopad system korzeniowy

Prace polowe w listopadzie – ochrona roślin

Dobry gospodarz wie, że skuteczna ochrona ozimin pod koniec roku przyniesie wiosną szybszą wegetację, a co za tym idzie większe i lepsze jakościowo plony.

 Jesteśmy na polu pszenicy ozimej, pszenica jak widać została wysiana w odpowiednim terminie agrotechnicznym czyli pomiędzy 25 września a 10 października. Jest bardzo dobrze rozkrzewiona, wszystkie zabiegi agrotechniczne zostały wykonane pozytywnie przed plonem. Na tej pszenicy był rzepak, więc widać, że jest tutaj płodozmian prawidłowo zastosowany – mówi Stanisław Leń, DODR Wrocław.

Kluczowym rozwiązaniem w jesiennej ochronie zbóż przed chwastami są skuteczne zabiegi agrotechniczne, w tym zastosowanie herbicydów.

Zachwaszczenie w pszenicy ozimej listopad

Zachwaszczenie w pszenicy ozimej listopad

Nie na wszystkich polach rolnicy zastosowali zabiegi herbicydowe, niemniej jednak jeżeli na to pozwoli jeszcze pogoda ale tak jak wcześniej wspomniałem synoptycy zapowiadają obniżki temperatur poniżej zera czyli generalnie wytracające substancje, które są w środkach ochrony roślin  mogą spowodować, że pszenica zacznie chorować. Zboża ozime się zapowietrzą i będzie problem – wskazuje Stanisław Leń, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Przy stosowaniu herbicydów czy środków ochrony roślin warto pamiętać, że zabiegi wykonywane przy aktualnych warunkach pogodowych mogą odznaczać się obniżoną skutecznością.

–  Niemniej jednak zabiegi herbicydowe wykonuje się kiedy temperatura średnia dobowa wynosi około 5-10 stopni Celsjusza, wówczas możemy wykonywać z zabiegi i być bezpiecznym, że będzie on może nie w 100% ale będzie w dziewięćdziesięciu kilku procentach skuteczny – mówi Stanisław Leń, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Ważne jest, aby do zimy przygotować nie tylko ziemię, ale także zadbać o uprawy.  Czasu coraz mniej, ponieważ synoptycy przewidują znaczne obniżenie temperatury i przymrozki.

 

 

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Co wpływa na wykorzystanie potencjału plonotwórczego kukurydzy?

Inwestycja w nawożenie rośliny o tak dużym potencjale plonowania może wydawać się bezcelowa. To wrażenie jest jednak mylne.

17 kwietnia 2018

Jak zwiększyć wydajność mleczną krów i klasę mleka?

W nowoczesnym gospodarstwie rolnym rzeczą niezmiernie istotną jest przygotowanie właściwej paszy. Dowiedz się, jak ją uzyskać.

12 kwietnia 2018

Zwalczanie chorób rzepaku: „Prosto z pola” odc. 1

Wraz z ruszeniem wegetacji wiosennej rzepak ozimy wymaga ochrony. Obejrzyj film i dowiedz się, na co narażone są rośliny i jak je chronić.

9 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij