Prace polowe przed, w trakcie i po Wielkanocy

Prace polowe przed, w trakcie i po Wielkanocy

Zima na Dolnym Śląsku nieco odpuściła. Wywiad o postępie prac w polu oraz o planach na okres poświąteczny!

Czy rolnicy wyjechali w pole w tym tygodniu? Czy planują pracować przed i w trakcie świąt, a może przeniosą prace polowe na okres poświąteczny? Dziś spotkaliśmy się z rolnikami z miejscowości Rososznica koło Ziębic, aby uzyskać odpowiedź na te oraz inne pytania!

Udało się posiać jęczmień jary browarny

W wielu rejonach naszego kraju nie udało się jeszcze wjechać w pole z siewem jęczmienia jarego browarnego. Sytuacja wygląda nieco inaczej na Dolnym Śląsku, gdzie częściowo udało się wysiać „browar”. Było to możliwe dzięki dwutygodniowemu oknu pogodowemu, które pojawiło się w połowie marca. Na chwilę obecną pogoda nie sprzyja siewowi nasion. W polach po ostatnim nawrocie zimy jest zbyt mokro. W związku z tym siewy reszty nasion zostaną przeniesione na okres poświąteczny. Wtedy też ma zawitać do nas ciepłe powietrze i piękna pogoda.

Uprawy ozime przezimowały. Teraz czas na nawozy!

prace polowe

fot. Daniel Biernat

Rzepaki ozime zostały zasilone pierwszą dawką azotu w postaci RSM 32 %

Stan przezimowania pszenicy oraz rzepaku ozimego w miejscowości Rososznica jest dosyć dobry. Pszenice wyglądają zdecydowanie lepiej niż rzepaki, które na skutek mrozów na przełomie lutego i marca uszkodziły starsze liście. Części rolników udało się wystartować z wiosenną dawką azotu jeszcze przed nawrotem zimy. Jak informował pan Ryszard Sowa: Pierwsza dawka azotu w formie RSM 32%  została rozlana na rzepaku ozimym

dopiero w tym tygodniu.

Praca w święta: tak czy nie?

Wolne od prac polowych robię już w czwartek, aby móc pomóc w przygotowaniach do świąt. Marcin Prażmowski

Choć panuje opinia, że rolnicy to i nawet w święta pracują, w Rososznicy sprawa ma się nieco inaczej. Tutaj pan Marcin Prażmowski zapytany o to, czy będzie pracował do ostatniej chwili, bez wahania odpowiedział: – Wolne od prac polowych robię już w czwartek, aby móc pomóc w przygotowaniach do świąt. Na stole pojawią się własnoręcznie robione szynki oraz kiełbasy, które sam przygotowuję – podkreślił. A więc odpowiedź jest tylko jedna: nie wszyscy rolnicy pracują do ostatniej chwili. Jeśli się da, prace polowe przenoszą na okres poświąteczny.

Prace polowe po świętach?

Pogoda do końca tego tygodnia, a więc do świąt, nie zapowiada się optymistycznie. Wobec tego sporo prac, w tym siewy, zostaną przeniesione przez rolników na okres poświąteczny. Jako pierwsze będą siane grochy na suche nasiona oraz reszta niewysianego jęczmienia jarego browarnego. Kolejnymi uprawami będą kukurydza paszowa, groch oraz kukurydza cukrowa. Zostaną także wysiane nawozy azotowe pod rzepak oraz pszenicę ozimą.

Drifting nabiera rozpędu!

Moda na drifting trwa - kto może zostać drifterem?

13 kwietnia 2018

Kiedy można stosować dawki dzielone środków ochrony roślin?

Zmieniono przepisy dotyczące ochrony roślin. Ponownie pojawia się więc kwestia dawek ŚOR. Kiedy można je dzielić?

21 kwietnia 2018

Przetargi na dzierżawę państwowej ziemi rolnej – co się zmieniło?

Sprawdzamy, co na temat nowych przetargów uważają rolnicy. Które zmiany budzą najwięcej wątpliwości?

14 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij