Prace polowe przed siewem rzepaku

Download PDF

Druga połowa sierpnia to dla Opolszczyzny agrotechniczny termin siewów rzepaku. Pola pod uprawę trzeba jednak przygotować. Jakie prace polowe czekają gospodarzy?

Marek Krysiak

Pan Marek Krysiak z gospodarstwa rolnego w Wierzbniku

fot. Mariusz Drożdż

Aura sprzyja, choć w niektórych rejonach gleba jest za sucha. Większość gospodarzy sieje w tym czasie poplony, ponieważ użyźniają one glebę.

Szykujemy się do siewów – mówi Marek Krysiak, z gospodarstwa rolnego w Wierzbniku.

Mimo że wiemy, że wielu rolników nie chce siać rzepaku, powiem że pogniewało się na ten rzepak. My idziemy tradycyjnie, czyli to co mamy zaplanowane w płodozmianie. Żeby po prostu nie burzyć płodozmianu.

Planując prace polowe, nie wysuszmy za bardzo gleby

dr Radosław Witczak

Dr Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska

fot. Mariusz Drożdż

Trzeba pamiętać, żeby nie siać bezpośrednio po nawozach. – (…) Jeżeli ktoś jeszcze nawozów nie dał, zaraz po orce wykonać nawożenie, zagregatować i odczekać ten tydzień, dwa tygodnie do siewu – mówi dr Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska.

Żeby nie nawozić bezpośrednio przed siewem, w warunkach suszy tym bardziej. Ponieważ o tą wodę w momencie siewu zarówno nasiona będą konkurować, jak i nawozy.

Doradcy K+S Polska zalecają nawozy potasowe

Co do nawozów, pamiętajcie że w lata suche warto zadbać o nawozy potasowe, które w większości wspomagają działanie tej wody, która jest w glebie (…) – dodaje Radosław Witczak.

Pszenica ozima RGT TrefferKup teraz Wysoki i stabilny plon nawet na słabszych stanowiskach

Z forum

Powiązany temat:

Rzepak i nawożenie [połączone]
mano
Jeszcze Fusilade Forte od BBCH 12
zobacz więcej »
Cihu
1 godzinę temu, derek2223 napisał: Z Labradorem trzeba czekać do odpowiedniej fazy rzepaku, a Perenal nie ma takich ograniczeń.  Jednostka siewna 12 kg? T...
zobacz więcej »
ansu
Sieję w nieorane i w tym roku dałem rundup flex 2l/ha na ścierń 4 dni przed siewem. Mam nadzieję, że większość albo i wszystko wzięło i tylko dwóliścienne trzeba będzie pojechać....
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz