Prace polowe przed siewem rzepaku

Druga połowa sierpnia to dla Opolszczyzny agrotechniczny termin siewów rzepaku. Pola pod uprawę trzeba jednak przygotować. Jakie prace polowe czekają gospodarzy?

Marek Krysiak

Pan Marek Krysiak z gospodarstwa rolnego w Wierzbniku

fot. Mariusz Drożdż

Aura sprzyja, choć w niektórych rejonach gleba jest za sucha. Większość gospodarzy sieje w tym czasie poplony, ponieważ użyźniają one glebę.

Szykujemy się do siewów – mówi Marek Krysiak, z gospodarstwa rolnego w Wierzbniku.

Mimo że wiemy, że wielu rolników nie chce siać rzepaku, powiem że pogniewało się na ten rzepak. My idziemy tradycyjnie, czyli to co mamy zaplanowane w płodozmianie. Żeby po prostu nie burzyć płodozmianu.

Planując prace polowe, nie wysuszmy za bardzo gleby

dr Radosław Witczak

Dr Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska

fot. Mariusz Drożdż

Trzeba pamiętać, żeby nie siać bezpośrednio po nawozach. – (…) Jeżeli ktoś jeszcze nawozów nie dał, zaraz po orce wykonać nawożenie, zagregatować i odczekać ten tydzień, dwa tygodnie do siewu – mówi dr Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska.

Żeby nie nawozić bezpośrednio przed siewem, w warunkach suszy tym bardziej. Ponieważ o tą wodę w momencie siewu zarówno nasiona będą konkurować, jak i nawozy.

Doradcy K+S Polska zalecają nawozy potasowe

Co do nawozów, pamiętajcie że w lata suche warto zadbać o nawozy potasowe, które w większości wspomagają działanie tej wody, która jest w glebie (…) – dodaje Radosław Witczak.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
yacenty
ja w tym roku troche miałem zadymy, troche czekałem na wapno i finalnie posiałem wapno i już żadnego nawozu nie dawałem na słomę. Słoma była bardzo duża, ale udało się przyzwoici... zobacz więcej »
Gość
Ja od kilku lat robię raps. Zawsze stosowałem CCC z Tebu - było ok.  W tym roku zrobiłem troszkę inaczej, Rzepak siany 22.08. na 6-7 liść dałem 0,7 l Caryx i za 3 dni poszło 0,3 ... zobacz więcej »
matek89121
ja dawałem  1 litr caryxu na rzepak  6 lisci  i trafiały sie tez male rzepaki 2-3 liście i mniejsze i nie widziałem żadnego negatywnego efektu ładnie wyregulował  powciągały szyj... zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *