Jakie są prognozy cen tuczników na 2023 rok?

Jakie są prognozy cen tuczników na 2023 r.? Pod koniec ubiegłego roku ceny tuczników odbiły się od dna, uzyskując znaczące wzrosty. Jednak dobra passa nie trwała długo. Od początku 2023 r. rynek tuczników znajdował się pod wpływem spadkowych notowań oraz importu wieprzowiny z krajów zachodnich. Sprawdźmy zatem, co dalej z cenami tuczników, czy ceny tuczników jeszcze wzrosną?

Jeszcze w listopadzie 2022 r. ceny tuczników według GUS wzrosły o 74% w relacji rocznej. Wyższe ceny trzody chlewnej w pewnym stopniu poprawiły opłacalność produkcji świń, jednak na nie tyle, aby uzyskać znaczący zysk. Dlatego też poprawa sytuacji na rynku trzody chlewnej nie utrzymała się przez dłuższy czas. Czy prognozy cen tuczników na kolejne miesiące 2023 r. są bardziej optymistyczne?

Aktualne ceny żywca wieprzowego

Na początku 2023 r. na unijnym rynku tuczników brakuje impulsów do wzrostu cen żywca. Podobnie jest również w Niemczech, gdzie cena skupu żywca wieprzowego jest niska, a na dodatek nie zmieniła się od 5 tygodni. Jak informuje KZP-PTCh „POLPIG” w notowaniach VEZG w dniu 11 stycznia 2023 r. po raz szósty z rzędu cena skupu tuczników została utrzymana na poziomie 2,0 €/kg (wbc).

Natomiast w Polsce niska podaż trzody chlewnej jest uzupełniana dostawami z zagranicy. Z kolei, ceny skupu tuczników w klasie E oscylują w granicach 9,20-9,40 zł/kg. Tak jest w styczniu, a jakie są prognozy cen tuczników na kolejne miesiące 2023 r.?

Aktualności rolnicze - Prognozy cen tuczników 2023

Jak przedstawiały się ceny tuczników w Niemczech, począwszy od stycznia 2017 r.?

fot. Agro Nawigator PKO BP

Prognozy cen tuczników na kolejne miesiące 2023 roku

Aktualną sytuację na rynku trzody chlewnej, jak również prognozy na 2023 r. przedstawili analitycy z Banku PKO BP. W najnowszym opracowaniu Agro Nawigator przypominają, że jeszcze w listopadzie 2022 r. przeciętna cena skupu trzody chlewnej według GUS wynosiła 7,43 zł/kg. Wyższa cena spowodowała, że opłacalność produkcji trzody chlewnej uległa poprawie. Co więcej, obserwowane podwyżki przyczyniły się do wzrostu kosztów w przetwórstwie mięsa wieprzowego. Przychody branży w 3q22 nie nadążały jednak za wzrostem cen surowca. Dlatego też odnotowano spadek wyniku finansowego branży PKD 10.11 aż o 52% r/r. Zdaniem ekspertów z Banku PKO BP zaobserwowany trend może świadczyć o rosnących problemach bariery popytowej.

Dalsze prognozy cen tuczników na 2023 r. wskazują jednak z jednej strony na wzrost, a z drugiej na spadek cen w relacji rocznej o 4-15%.

Czy ceny tuczników wzrosną?

Analitycy z Banku PKO BP prognozują, że ceny skupu tuczników w 2023 r. wzrosną, ale w ciągu roku mogą też pojawić się spadki cen:

Oczekujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2023 wzrośnie w stosunku do 2022 o 2-11%, choć już 2h23 może przynieść spadki w relacji rocznej o 4-15%. Niewykluczony spadek cen pasz może złagodzić presję kosztową w produkcji żywca, jednak silne podwyżki cen nośników energii i duża niepewność na rynku powstrzymają ewentualne duże zmiany w podaży co najmniej do końca 1q23.

Oprócz tego, w 2023 r. przewiduje się, że pojawi się spadek siły nabywczej konsumentów przy występującej wysokiej inflacji. Prognozowane jest także spowolnienie gospodarcze, które będzie negatywnie wpływać na konsumpcję wieprzowiny. Co wiąże się z wysokimi cenami za mięso wieprzowe, które mogą być nieakceptowane przez konsumentów. Ponadto może również zmaleć popyt w HoReCa na skutek wprowadzenia możliwych ograniczeń w wydatkach na gastronomię.

Czytaj również: Oferta Bayer na sezon 2023 i nowości dla rolnictwa zrównoważonego

Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”; Agro Nawigator 4/22 PKO BP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *