Ceny tuczników — jakie są prognozy na 2025 r.?

Rynek trzody chlewnej od dłuższego czasu przechodzi głęboki kryzys, co wynika m.in. ze spadającej liczby pogłowia świń. W okresie przedświątecznym ceny trzody chlewnej zazwyczaj rosły. Jednak w tym roku, jak i w poprzednim ta zależność uległa zmianie. Jakie wobec tego są prognozy, jeśli chodzi o ceny tuczników na 2025 r.? Co dalej z ceną tuczników?
Ceny tuczników zwykle przed Świętami rosły z powodu zwiększonego popytu na mięso. Odwrotnie było w 2023 r., inaczej też jest teraz w 2024 r. Czy w tej sytuacji producenci trzody chlewnej mogą liczyć na to, że poprawa na rynku trzody chlewnej nastąpi w 2025 r. Jakie będą ceny tuczników oraz jakie są prognozy na 2025 r.?
Ceny tuczników — jakie prognozy na 2025?
Ceny tuczników w grudniu 2024 r. utrzymywały się na względnie stabilnym poziomie, jednak nie były one wystarczająco zadowalające dla hodowców świń. Większej poprawy jeśli chodzi o ceny trzody chlewnej nie widać, co wynika z prognoz Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Zdaniem samorządu rolniczego ceny żywca wieprzowego będą utrzymywać się w tendencji spadkowej do I kwartału 2025 r.
Kiedy podrożeją tuczniki?
Prognozy Wielkopolskiej Izby Rolniczej wskazują na to, że ceny tuczników mogą wzrosnąć w drugiej połowie 2025 r. To właśnie wtedy, prognozuje się wystąpienie większego ożywienia na rynku wieprzowiny. Co wiąże się zarówno ze wzrostem kosztów produkcji, jak i również z rosnącym popytem na wieprzowinę wynikającym z rosnącej siły ekonomicznej gospodarstw domowych.
Z tego powodu ceny żywca wieprzowego mogą osiągnąć poziom około 6,10 zł/kg na koniec 2024 roku, a na koniec 2025 roku wzrosnąć do około 6,90 zł/kg – prognozuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Prognozy Wielkopolskiej Izby Rolniczej wskazują na to, że ceny tuczników mogą wzrosnąć w drugiej połowie 2025 r.
Ceny tuczników — prognozy i sytuacja na rynku wieprzowiny
Prognozy cen trzody chlewnej dają hodowcom wieprzowiny nadzieję na niewielką poprawę sytuacji na rynku wieprzowiny. Pomimo tego, że ceny żywca wieprzowego, jak i ceny pasz w dalszym ciągu utrzymują się na niskim poziomie, co w efekcie doprowadza do pogorszenia opłacalności produkcji wieprzowiny.
Problemem na rynku wieprzowiny jest także brak nowych inwestycji w produkcję trzody chlewnej. Co w dalszej perspektywie może pogłębić problemy związane z odbudową pogłowia świń w Polsce.
W obliczu tych trudności odbudowa pogłowia świń oraz poprawa rentowności sektora będą wymagały działań wspierających produkcję krajową i stabilizację rynku – podsumowuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Źródło: www.wir.org.pl

żądza nami złodzieje i zdrajcy