Jesienne nawożenie w sadach: o jakich składnikach pamiętać?

Jesienne nawożenie w sadach: o jakich składnikach pamiętać?

Tuż po zbiorach w sadach warto zbadać glebę i zastosować odpowiednio dobrane nawożenie. O jakich składnikach musimy pamiętać?

Czas po jesiennych zbiorach to najlepsza pora na nawożenie sadów. Dzięki temu gleba będzie odpowiednio odżywiona przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. Aby nawożenie było jak najbardziej efektywne, warto przed jego wykonaniem wykonać badania gleby. O czym jeszcze nie możemy zapomnieć?

Jesienią tuż po zbiorach gleba w sadzie jest najbardziej wyeksploatowana. To dobry czas na wykonanie badań pod kątem zawartości w niej składników pokarmowych. Odpowiednie nawożenie jesienią sprawi, że wiosną po starcie kolejnego sezonu wegetacyjnego gleba będzie idealnie przygotowana do dostarczania roślinom niezbędnych składników odżywczych.

– Najważniejszymi elementami jesiennego nawożenia sadów są potas i fosfor. Ale nie tylko – wyjaśnia Jan Domański, sadownik z Dywit (woj. warmińsko-mazurskie). – Dobrze jest też sprawdzić, jak przedstawia się pH gleby i w razie potrzeby wykonać zabieg wapnowania. Konkretne zabiegi są w dużym stopniu uzależnione od rodzaju upraw w sadach – poszczególne drzewa owocowe mają bowiem inne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

jesienne nawożenie

Trzeba pamiętać, że różne drzewka owocowe mają różne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Jednym z najważniejszych pierwiastków dla prawidłowego rozwoju drzew owocowych oraz dla wysokich plonów jest fosfor. Drzewa owocowe nie potrzebują co prawda dużych ilości tego składnika, ale zaopatrzenie w niego może być dosyć trudne. Tymczasem fosfor odpowiada za uzyskanie owoców o optymalnej wielkości i prawidłowym wybarwieniu.

Dobrze jest też sprawdzić, jak przedstawia się pH gleby i w razie potrzeby wykonać zabieg wapnowania.

Jan Domański, sadownik z Dywit

– Fosfor w ograniczonym stopniu przemieszcza się w głąb gleby, co oznacza, że trudno mu się dostać do tej głębokości, na której korzenie drzew pobierają składniki odżywcze – mówi Jan Domański. – Dodatkowo, przyswajanie fosforu utrudnia zakwaszona gleba. Jeżeli jej pH jest zbyt niskie, równie niska jest dostępność fosforu dla drzew owocowych. Przed zastosowaniem nawozów fosforowych dobrze jest najpierw uregulować pH gleby i zniwelować nadmierne zakwaszenie.

Równie ważna z punktu widzenia wzrostu owoców i stopnia ich wybarwienia jest zawartość w glebie odpowiedniej ilości potasu. Ten składnik również powinien być dostarczony podczas jesiennego nawożenia po zbiorze owoców. Co prawda największe zapotrzebowanie drzew na ten składnik pojawia się na wiosnę podczas zawiązywania owoców oraz ich intensywnego wzrostu, w praktyce jednak w przypadku potasu najbardziej optymalne efekty daje jesienne nawożenie niejako na zapas.

 

Zobacz koniecznie: Akademia Nawożenia Intermag: cz. 5, jabłka

Nowoczesne technologie na Agro Show

Najmniejszą grupą wystawców na Agro Show będą firmy reprezentujące branżę nowych technologii w rolnictwie. Zobacz, gdzie warto zajrzeć!

20 września 2017

Polskie jabłka pojadą na Tajwan: wizyta tajwańskiej delegacji

Polskie jabłka znane są z dobrej jakości. Głównym problemem opłacalności są jednak rynki zbytu. Tymczasem nasze owoce są sprawdzane przez Tajwańczyków.

21 września 2017

Efektywność ekonomiczna nawożenia

Nawożenie jest podstawową formą dostarczania roślinom składników pokarmowych. Aby produkcja była opłacalna konieczna jest optymalizacja doboru nawozów.

12 września 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij